Türkiye ile Dağlık Karabağ'ı görüşmeyiz

Nükleer güvenlik zirvesi için gittiği Washington'da gazetecilere konuşan Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan, "Türkiye'yle Dağlık Karabağ sorununu hiçbir zaman görüşmeyiz" dedi.

14.04.2010 - 15:39

Türkiye ile Dağlık Karabağ'ı görüşmeyiz

Washington’da gazetecilere konuşan Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan, Erivan yönetimi olarak Türkiye ile Dağlık Karabağ sorununu görüşmek niyetinde olmadıklarını söyledi.

Ermeni bakana göre, Ankara Erivan’la diyalog masasında sürekli olarak Karabağ konusunu gündeme getirmeye çalışıyor. Oysa normalleşme süreci ile Dağlık Karabağ sorunu arasında herhangi bir bağlantı bulunmuyor.

"İşte bu yüzden bu konuyu Ankara ile görüşmek için herhangi gerekçe görmüyoruz" diyen Nalbandyan, Ankara yönetiminin Dağlık Karabağ konusunda arabulucu olamayacağını vurguladı ve ekledi: "Türkiye ile ilişkileri iyiliştirmek adına hiçbir zaman Karabağ konusunda tavizde bulunmayız."

Nalbandyan söz konusu süreçlerin ilişkilendirilmesi yüzünden her iki alanda gerileme yaşanacağını ifade ederek, AGİT Minsk Grubu eşbaşkan ülkelerinin de (ABD Rusya ve Fransa) aynı görüşü paylaştıklarına dikkat çekti.

Ermeni bakan şöyle devam etti:

"Ankara yönetimi normalleşme sürecinin durdurulmasını istemiyorsa, protokolleri onaylamaya hazır olduğunu kanıtlamalı. Serj Sarkisyan başkanlığındaki delegasyonumuzun Washington temasları, Türkiye'nin normalleşme süreci ile ilgili daha önce vardığımız sonuçları bir daha kanıtladı. Başkan Sarkisyan ile Başbakan Erdoğan’ın görüşmesi ise gelecekte atacağımız adımlarımı daha da belirginleştirdi."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...