Türkiye ile diyalog yolunu açık tutma çağrısı

Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinin dondurulmasına yönelik bir tasarı görüşüldü. Hukuki bağlayıcılığı olmayan tasarının görüşmelerinde konuşan AB Yüksek Temsilcisi Mogherini, müzakerelerin sona ermesine sıcak bakmadığı mesajını verdi.

NTV Haber 22.11.2016 - 22:42

Türkiye ile diyalog yolunu açık tutma çağrısı

Avrupa Parlamentosu, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik müzakerelerinin geleceğini tartıştı.

Strasbourg'da yapılan "AB-Türkiye ilişkileri" oturumunda, müzakerelere ara verilmesine yönelik bir tasarı görüşüldü.

Oturuma katılan tüm siyasi gruplar, Türkiye'de demokrasi ve hukuk devleti kalmadığı gerekçesiyle müzakerelerin dondurulmasını istedi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin sona ermesine sıcak bakmadığını dile getirerek, “Türkiye ile diyalog yolunu açık tutmalıyız. Eğer Türkiye ile üyelik müzakereleri sona ererse kendimizi "kaybet-kaybet" senaryosunun içinde bulacağız. İdam cezası geri gelirse bu Türkiye'nin artık Avrupa Birliği ailesinin bir parçası olmak istemediğinin sinyali olacaktır; aynı zamanda üyesi olduğu Avrupa Konseyi'nin de. Bazıları Türkiye'nin doğu ve batı arasında seçim yapması gerektiğini söylüyor. Kişisel olarak buna katılmıyorum” diye konuştu.

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri de müzakereleri dondurma çağrısı yapan isimler arasındaydı. Piri, “Türkiye'de gelinen nokta bize müzakereleri geçici olarak dondurma seçeneğinden başka bir şeçenek bırakmıyor” dedi.

Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn da, "Türkiye'nin son yıllarda giderek artan biçimde AB'den uzaklaştığını, bunun görmezden gelinemeyeceğini" söyledi.

Karar tasarısı, perşembe günü Genel Kurul’da oylamaya sunulacak. Kararın hukuki olarak bağlayıcılığı yok. Ancak, parlamento üyeleri "Müzakereler dondurulsun" kararı alırsa, 15-16 Aralık'ta toplanacak AB liderlerine siyasi mesaj gönderilmiş olacak.

Sayfa Yükleniyor...