'Türkiye ile ekonomik ilişkileri derinleştireceğiz'

Gürcistan Parlemontosu, 1 Ekim'de yapılan genel seçimlerin galibi 'Gürcistan Hayali' koalisyonunun lideri Bidzina Ivanishvili'yi başbakan olarak onayladı.  Ivanişvili, Türkiye ile ekonomik ilişkileri derinleştireceklerini söyledi.

25.10.2012 - 16:41

'Türkiye ile ekonomik ilişkileri derinleştireceğiz'

Gürcistan'da Ekim başında yapılan genel seçimlerlerde, milyarder Bidzina Ivanişvili'nin liderliğini yaptığı 'Gürcistan Hayali' koalisyonu birinci çıkarak, zaferini ilan etti. Gürcistan Parlemontosu da bugün yaptığı oylama sonucunda Bidzina Ivanishvili'yi başbakan olarak görevlendirdi.

55 ret oyuna karşılık 88 kabul oyuyla göreve gelen Ivanishvili, Türkiye ile ekonomik ilişkileri derinleştireceklerini söyledi.

'Güçlü, demokratik ve birleşik Gürcistan için' adı altında devlet programını Meclis'e sunan Ivanşvili, söz konusu programın Azerbaycan, Ermenistan ve Türkiye ile ekonomik işbirliğin geliştirilmesini öngördüğünü kaydetti.

KAFKASYA'NIN ÇIKARLARINI BİRLEŞTİREN ÜLKE
Gürcistan'ı Kafkasya'nın çıkarlarını birleştiren ülke haline getirmeyi hedeflediklerini belirten Ivanişvili; Azerbaycan, Ermenistan ve Türkiye ile olan ekonomik ilişkileri derinleştirmeye devam edeceklerini söyledi.

Ivanişvili, ''Gürcistan'ın elverişli jeopolitik konumu dikkate alınırsa Tiflis'in dış politikasındaki önceliklerinden biri Karadeniz, Hazar Denizi ve Orta Asya bölgeleriyle ilişkilerin geliştirilmesi olmalıdır'' dedi.

Gürcistan'ın Avrupa Birliği ve NATO'ya entegrasyon sürecine de değinen Ivanişvili, AB ve NATO'ya entegrasyon sürecini devam ettireceklerini ifade etti.

EN ÖNEMLİ MÜTTEFİK ABD
Ivanişvili, Gürcistan'ın en önemli müttefikinin ise ABD olduğunu açıkladı. Ivanişvili, "ABD ile olan işbirliğimizi, ülkelerimiz arasında mevcut olan stratejik ortaklık anlaşması kapsamında sürdürmeyi düşünüyoruz, fakat aynı zamanda uluslararası mekanizmaları kullanarak Rusya ile de diyalog kurmaya çalışacağız'' şeklinde konuştu.

Ivanişvili'nin sunduğu program, anayasa ve yasama yürütme sisteminde değişikliklerin yapılmasını, İçişleri Bakanlığı'nda yeni reformların uygulanmasını, iç sorunların çözümünü, hayat şartlarının iyileştirilmesini öngörüyor.

CUMHURBAŞKANI SEÇİMLERE KADAR İKTİDARDA
'Gürcistan Hayali'nin seçimi kazanması, Gürcistan'da Sovyet döneminden sonra iktidarın ilk defa demokratik olarak el değiştirmesi anlamına geliyor.

Daha önce yapılan reformlara göre, Başbakan'ın ve Meclis'ın, Cumhurbaşkanı'ndan daha fazla yetkisi olacak.

2003 yılında beri iktidarda olan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, gelecek sene yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar iktidarda kalacak.

'İŞKENCE' GÖLGESİNDE SEÇİM
Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili seçim öncesi büyük bir siyasi baskı altında bulunuyordu. Yolsuzluk suçlamasıyla karşı karşıya olan Saakaşvili, cezaevlerinde mahkumlara işkence yapıldığı videolarının basında yer alması sonrasında sert biçimde eleştirilmişti.

Parlamento seçimlerine bir hafta kala yayınlanan videolarda gardiyanların tutukluları kötü biçimde dövdükleri ve süpürge sapıyla cinsel tacizde bulundukları açıkça görülüyordu.

AMACI BAŞBAKAN OLMAKTI
Gürcistan'da sadece iki dönem üst üste cumhurbaşkanı olunabiliyor. 2013'te görev süresi dolacak olan Saakaşvili anayasal düzenlemeye giderek, parlamenter sisteme geçilmesine öncülük etmişti. Saakaşvili başbakan seçilerek Gürcistan'ı yönetmeye devam etmeyi hayal ediyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...