"Türkiye ile dostluk anlaşması imzalamak istiyorum"

Kıbrıs Rum Kesimi lideri Anastasiadis, Kıbrıs'ta çözüme ulaştıktan sonra Türkiye'yle dostluk anlaşması imzalamak istediğini söyledi. Türkiye ve Kıbrıs'ın müttefik olacağını belirten Rum lider, çözüm karşıtlarını da eleştirdi.

Haberler - NTV Haber 05.09.2016 - 02:19

"Türkiye ile dostluk anlaşması imzalamak istiyorum"

Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, adada çözümle birlikte Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs arasında işbirliği, barış ve güvenin geliştirilmesine yönelik bir dostluk paktı imzalamak istediğini açıkladı.

Anastasiadis Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Politis gazetesine konuşan Rum lider, bir buçuk yıldır sürdürülen müzakerelerde, önceki çözüm planlarında Rumlar tarafından reddedilen kritik hususları iyileştimeyi başardıklarını söyledi.

Anastasiadis, “Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı’yla yapacağımız görüşmeler istediğimiz sonuçları verirse ki vereceğini umut ediyoruz, işte o zaman bu sürecin çözümle sonuçlanacağını daha kesin bir dille ifade edebiliriz” dedi.

Rum lider, bir tarafın güvenliğinin diğerinin varlığını tehdit etmeyecek şekilde düzenlenmesi hususunda Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’nin başlattığı diyaloğu, “sorunun özünü değiştirecek” önemli bir gelişme olarak niteledi.

"MÜTTEFİK OLACAĞIZ"

Çözümden sonra Türkiye’yle Kıbrıs’ın müttefik olacağını ifade eden Anastasiadis, “Kıbrıs, Türkiye ve Yunanistan arasında işbirliğini geliştirmenin yanı sıra bölgeye barış ve güvenin hakim olmasına yönelik bir dostluk paktı imzalamayı arzu ediyorum” dedi.

Kıbrıslı Türklerin ve Rumların endişelerini ortadan kaldıracak, beklentilerine yanıt verecek ve ilk günden itibaren uygulanabilecek bütünlüklü bir çözüm aradıklarını kaydeden Anastasiadis, kurulması planlanan federal ortaklığın tümünde Avrupa Birliği muktesebatının geçerli olacağını söyledi.

Rum lider, çözümden sonra öngörülen bazı geçiş dönemi kısıtlamalarının mümkün olduğunca kısa tutulması konusunda iki taraf arasında mutabakat bulunduğunu belirterek nüfus yapısındaysa 4 Yunanlının vatandaş yapılmasına karşılık 1 Türkiye uyruklunun vatandaşlığa alınacağını sözlerine ekledi. 

"ÇÖZÜM İSTEMEYEN GERÇEK DÜNYADA DEĞİL"

"Helenizmin çıkarlarını ön plana çıkaranlar ne dediğini bilmiyor" diyen Anastasiadis, “Çözüm çabalarının bu kez de başarısız olması kimseyi endişelendirmiyorsa veya belirsiz stratejilerle bazı gelişmeler olabileceği umuluyorsa, o zaman bu kişiler gerçek dünyada değil, var olmayan ütopik bir dünyada yaşıyor demektir” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...