'Türkiye ile PKK'yı bitirecek yolları bulacağız'

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Türkiye ile aralarındaki işbirliği ve anlayış sonucunda PKK terör örgütünü bitirecek yolları bulacaklarını söyledi

Anadolu Ajansı 17.05.2009 - 11:49

'Türkiye ile PKK'yı bitirecek yolları bulacağız'

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, güvenlik ve terörle mücadele alanında işbirliğine ilişkin bir soru üzerine, Türkiye'nin dost bir ülke olduğunu ve terörle mücadele konusunda değişik düzeylerde Irak'a yardım ettiğini belirtti.

Özellikle terör örgütü olarak kabul ettikleri PKK ile mücadelede işbirliğinin devam ettiğini kaydeden Maliki, terör örgütü PKK'nın kuzey Irak'taki karmaşık coğrafi yapıdan ve sarp dağlardan istifade ederek Irak topraklarında bulunduğuna işaret etti.

Maliki, "Bu terör örgütüne (PKK) ve dost olan komşu ülkelere zarar vermek isteyen diğer örgütlere son vermek için Türkiye ile güvenilir bir işbirliğimiz var. Türkiye'nin kuzey Irak'ta olası müdahalesine gelince, olay sanıldığından daha büyük ve karmaşıktır. Büyük bir işbirliğine ihtiyaç var. PKK'nın sığındığı dağları biliyorum, sarp dağlardır. Türkiye ile aramızdaki işbirliği ve anlayış sonucunda bu terör örgütünün eylemlerini durduracak ve bu örgütü bitirecek yolları bulacağız" dedi.

Türkiye ile Irak arasında ilişkilerin gelişmiş durumda olduğunu, bu ilişkileri daha da geliştirme fırsatlarını araştırdıklarını bildiren Maliki, "dost" olarak nitelendirdiği Türk hükümetinin aracılığıyla Türk şirketlerine bütün alanlarda Irak'ta bulunmaları çağrısı yaptıklarını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...