ABD'li yetkiliye "Türkiye ile yanlış anlaşılmalar mı var?" sorusu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner'a, İncirlik Üssü'nden kalkan uçakların YPG güçlerine yardım edip etmeyeceği konusundaki açıklamalar hatırlatıldı ve Türkiye ile ABD arasında yanlış anlaşılamlar olup olmadığı soruldu. Ayrıca sözcüden, "Şiddeti başlatan PKK" değerlendirmesi geldi.

Haberler - Anadolu Ajansı 31.07.2015 - 06:05 | Son Güncelleme : 31.07.2015 - 06:06

ABD'li yetkiliye "Türkiye ile yanlış anlaşılmalar mı var?" sorusu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın brifinginde, ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakat konusuna değindi.

Toner'a, pazartesi günü bakanlık sözcüsü John Kirby'nin, "İncirlik üssünden kalkan uçakların YPG güçlerine yardım edip etmeyeceğine" dair soruya, "Türkiye'deki hava üslerine erişimimiz, bu desteğin daha zamanlı ve hatta daha etkili olmasına imkan sağlayacak" yanıtını vermesi üzerine Türkiye'nin mutabakatta PYD gibi gruplara desteğin yer almadığını belirttiği hatırlatılarak, iki taraf arasında bazı "yanlış anlaşılmalar mı bulunduğu" soruldu.

Yanlış anlaşılmalar bulunmadığını belirten Toner, Kirby'nin "IŞİD karşıtı güçleri desteklemekten" bahsettiğini, Kürtlerin de bu güçler arasında yer aldığını ama grubun bundan çok daha geniş olduğunu söyledi.

Kirby'nin doğrudan YPG ile ilgili soruya bu yanıtı verdiğinin hatırlatılması üzerine Toner, "Kirby, daha geniş anlamdaki IŞİD karşıtı güçlere atıf yaptı. Suriye Kürtlerinin yanı sıra Suriye Arapları da bu gruba dahil. Sadece tek grup olduğunu söylemek doğru olmaz" dedi.

"BU ŞİDDETİ BAŞLATAN PKK"

"Türkiye'nin kuzey Irak'ta terör örgütü PKK'yı hedef alan hava saldırılarının ABD'nin Suriyeli Kürtlerle ilişkilerini bozduğuna" yönelik ABD medyasındaki haberlerin sorulması üzerine Toner, "Kesinlikle (doğru) değil" ifadesini kullandı.

Toner, terör örgütü PKK ile Kürtlerin de parçası olduğu, IŞİD'e karşı mücadele eden grupları birbirinden ayırdıklarını hatırlatarak, Suriyeli Arapların da söz konusu mücadelede etkin şekilde yer aldığının ve ülkenin kuzeyinin militanlardan temizlenmesine katkı sağladığının altını çizdi.

Toner, şunları söyledi:

"Dolayısıyla, koalisyon güçleri de IŞİD'in temizlenmesi çabalarında bu güçlere hava saldırılarıyla yardımcı oluyor ama siz PKK'dan bahsediyorsunuz ki bu ayrı bir organizasyon. Türkiye'nin kendini savunma hakkı olduğunu açıkça ifade ettik. PKK, Türk askerlerine ve polisine yönelik saldırılar gerçekleştirdi. Dolayısıyla Türkiye'nin çoğunlukla Irak'ın kuzeyindeki PKK unsurlarına dönük hava saldırılarını kendini savunma hakkı olarak görüyoruz. Bizim görüşümüz gayet net, PKK'yı yabancı terör örgütü olarak görüyoruz.

Bu şiddeti başlatan PKK. Türkiye, kendini savunma amaçlı karşılık verdi ama tabii ki durumun sakinleşmesini, PKK'nın şiddeti durdurduğunu ve müzakerelere döndüğünü görmek istiyoruz. Türk hükümetine orantılı yanıt vermesi çağrısında bulunuyoruz."

Türkiye'nin yanıtının orantısız olup olmadığına yönelik soru üzerine Toner, "Hayır, bu bir kendini savunma" dedi.

Sayfa Yükleniyor...