Türkiye ile zirve kararı çıktı

Malta'daki sığınmacı zirvesinin sonunda konuşan Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, sığınmacı krizi konusunda Türkiye ile kısa süre içerisinde bir zirve yapacaklarını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 12.11.2015 - 20:36

Türkiye ile zirve kararı çıktı

Malta'nın başkenti La Valletta'da iki gündür süren sığınmacı zirvesi kapsamında yapılan gayriresmi AB Konseyi Toplantısı'nın ardından, AB Konseyi Başkanı Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. 

Tusk, sığınmacıların Avrupa'ya geçişte en çok kullandığı güzergahlardan biri olan Türkiye'ye odaklandıklarını ifade etti. Hafta sonu Antalya'da yapılacak G20 zirvesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bu konuyu ayrı ayrı görüşme fırsatı bulacaklarını dile getiren Tusk, "Bununla birlikte, henüz tarih veremiyorum ama en kısa sürede Türkiye ile bir zirve yapacağız. Muhtemelen kasım sonu olur" dedi. 

Donald Tusk, Avrupa göçmen politikasına bir ön koşul olarak Avrupa'nın dış sınırlarında yeniden denetimi sağlamaları gerektiğini belirtti. 

Bu arada, AB kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Türkiye ile zirve toplantısının, Brüksel'de 22 Kasım Pazar günü yapılacağı öğrenildi. 

Sayfa Yükleniyor...