'Türkiye İsrail'i canavar gibi gösteriyor'

ABD'deki Yahudi toplumunun sözcüleri, Türk hükümetinin İsrail'i canavar devlet gibi gösterdiğine yönelik kaygılarını dile getirdi.

Anadolu Ajansı 21.10.2009 - 13:30

ABD'nin önde gelen Yahudi dernekleri, Türkiye'nin İsrail'in Gazze'deki eylemlerini eleştirmesinin, ABD'deki Yahudi toplumuyla ilişkilerini de etkileyeceğini bildirdi.

ABD'deki Yahudi kuruluşlarından Ulusal Yahudi Demokratik Konseyinin İcra Kurulu Başkanı Ira Forman da, Türk hükümetinin son dönemde İsrail'e yönelik eleştirilerinin Türkiye'nin İsrail ve ABD'deki Yahudi toplumuyla ilişkilerine etkisi olacağını söyledi.

Konseyin Washington'daki bir konferansında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Forman, "Anadolu Kartalı" tatbikatının uluslararası bölümünün ertelenmesi ve hükümetin İsrail'e yönelik son dönemdeki eleştirilerinin Türkiye'nin İsrail ve ABD'deki Yahudi toplumuyla ilişkilerine yapacağı etkiye dair bir soruyu yanıtlarken, "Hiç kuşku yok ki Türkiye'nin eleştirileri, onun İsrail ve bunun uzantısı olarak Yahudi toplumuyla olan ilişkilerine etkisi olacaktır" dedi.

"Birçok Amerikalı Yahudi'nin Türkiye'yi, güçlü laik geleneğe sahip, Filistinliler de dahil olmak üzere Müslüman kardeşlerine sempatiyle bakan, ancak İsrail'in pozisyonuna da adil yaklaşan bir Müslüman ülke olarak gördüğünü" söyleyen Forman, "Bunun değişmekte olduğuna dair bir algı olduğunu düşünüyorum" ifadesini kulandı.

ARAPLARDAN BU TAVRI GÖRMEYE ALIŞIĞIZ AMA...
Forman, "Hükümetin, örneğin Gazze operasyonuna ilişkin kaygıları olsa bile, Orta Doğu'ya dair en sorumsuzca haberleri seçip, İsrail'i bir tür 'canavar devlet' gibi tasvir ettiği yönünde gerçek bir kaygı var. Bu tür propagandalar Arap dünyasında görülebiliyor, ama Türkiye'nin böyle bir tutum takınmasına alışık değiliz. Bu rahatsız edici" diye konuştu.

"Türkiye'nin AB üyelik sürecinde karşılaştığı zorlukların İran ve Suriye ile daha yakın ilişki kurmasına yol açtığına dair yorumlar duyduğunu" belirten Forman, "Umarım bu doğru değildir. Herkes Türkiye'yi, önemli bir role sahip, bölgedeki süper güçlerden biri olarak görüyor. Bu, sadece Arap-İsrail çatışmasında değil, genel anlamda daha ılımlı bir Müslüman dünyasının oluşumunda da, tarihi açıdan çok olumlu bir rol" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...