'Türkiye NATO'nun harekatını yavaşlatıyor'

Libya'daki isyancılar NATO'nun Kaddafi güçlerinin sivillere yönelik saldırılarını durdurmak için yeterli adım atmadığı suçlamasını yinelediler.

07.04.2011 - 10:45

'Türkiye NATO'nun harekatını yavaşlatıyor'

Bingazi'deki bir tugayın başında bulunan Albay Hamid Balher NATO'ya Kaddafi'ye ait askeri hedeflerin konum ve koordinatlarına ilişkin net bilgi vermiş olmalarına rağmen, bu hedeflere saldırı düzenlenmediğini öne sürdü ve NATO saldırılarının yavaşlaması konusunda Türkiye'yi suçladı.

Operasyonun başlangıcında düzenlenen saldırıların çok daha etkin olduğunu savunan Balher, "NATO sorumluluğu üstlendiğinden beri hava saldırılarının etkisi azaldı" dedi. Libyalı Albay, "Elimizde Türkiye'nin NATO'ya saldırıları mümkün olduğunca az tutması için telkinde bulunduğuna ilişkin bilgiler var, buna hava saldırıları da dahil" dedi.

Belhir şu aşamada saldırıların Kaddafi'nin kuvettleri üzerinde etkili olmadığı görüşünü dile getirdi.

TÜRKİYE SUÇLAMALARI REDDETTİ
Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan sözcü Selçuk Ünal ise suçlamaları reddetti.Ünal, "operasyonun nasıl yürütüldüğünü NATO'nun komutanı belirler" dedi, hiç bir ülkenin bunda bir nüfuzu olmayacağını savundu. Sözcü “Her NATO üyesinin de bildiği gibi bir kez operasyon başladığında komuta tümüyle NATO komutanına verilir. Operasyonun tek sorumlusu odur ve bu andan itibaren üyelerin hiç birinin pratik ya da taktik bir etkisi, siyasi veya askeri nüfuzu olmaz" diye konuştu.

Türkiye'nin NATO'nun hazırlıklarının baştan bu yana parçası olduğunu kaydeden Ünal, BM Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda insani yardım, silah ambargosu ve uçuşa yasak bölge gibi alanlarda destek verildiğini belirtti ve muhalefet temsilcileri ile görüşmelerin de sürdüğünü anımsattı.

Dün de bir grup Libyalı muhalif doktor Bingazi’deki Türk elçiliği önünde gösteri yapmış ve Türkiye’nin Libya konusundaki tutumun kınamıştı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, dün muhaliflerin oluşturduğu Geçici Konseyin üyesi Mahmud Cibril ile Katar'da bir araya gelmişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özel temsilcisi olarak Libya'ya giden Türkiye'nin eski Trablus Büyükelçisi Ömür Şölendil de temaslarını sürdürüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...