Türkiye orduya yeniden güvenmek istiyor

Financial Times gazetesi bugün yayınladığı bir haberde 'Türkiye orduya güveni yeniden tesis etmek istiyor' başlığını kullandı.

Türkiye orduya yeniden güvenmek istiyor

Financial Times gazetesi,  iç sayfalarında verdiği bir haberde EMASYA Protokolü'nün kalkmasına dair gelişmeler ele alınmış.

Haberin başlığı, "Türkiye, orduya güveni yeniden tesis etmek istiyor". Gazetenin Ankara muhabiri Delphine Strauss tarafından yazılan haberde, Emniyet Asayiş Yardımlaşma Protokolü'nün (EMASYA) yürürlükten kalkmasına yönelik tartışmalar özetlemiş.

Protokol, 1997'de 28 Şubat sürecinde İçişleri Bakanlığı'yla Genelkurmay Başkanlığı arasında imzalanmıştı. 27 maddelik protokol, Türkiye'de valilerin izni olmaksızın askeri birliklerin toplumsal olaylara müdahale etmesine imkan veriyordu.

ORDUNUN SİVİLLERCE KONTROLÜ YÖNÜNDE ADIM ATILDI
Financial Times, Türkiye'de hükümetin, EMASYA'yı yürürlükten kaldırarak, ülkenin güçlü ordusunun sivillerce kontrolü yönünde bir adım attığını belirtiyor.

ORDUYA GÜVEN EN DÜŞÜK SEVİYEDE
Gazeteye göre, Türkiye'de son dönemde tartışılan darbe girişimi iddiaları hem halkın orduya güvenini azalttı hem de generalleri kendilerini savunmaya itti. Financial Times, Türkiye'de geçtiğimiz günlerde yapılan bir kamuoyu araştırmasında, orduya güvenenlerin oranının yüzde 63'e inip tarihin en düşük düzeyine gerilediğini vurguluyor. Gazete bununla birlikte Türkiye'de orduya hala siyasetçilerden daha fazla güvenildiğini de ekliyor.

Gazetenin okurlarına hatırlattığı bir diğer nokta da, Avrupa Birliği'nin uzun süredir birliğe aday Türkiye'ye, silahlı kuvvetlerin siyasetteki gereksiz etkinliğine son verme yolunda baskı yapması.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...