'Türkiye politikam değişmeyecek'

Almanya Başbakanı Angela Merkel genel seçimlere 2 ay kala düzenlediği basın toplantısında, yeniden iktidar olması halinde izleyeceği siyasetin ipuçlarını verdi. Türkiye'nin AB'ye tam üye olmasına karşı çıkan Merkel, "Türkiye politikam değişmeyecek" dedi.

19.07.2013 - 16:03

'Türkiye politikam değişmeyecek'

Almanya Başbakanı Angela Merkel Almanya'da 22 Eylül'de yapılacak genel seçimler sonrasında yeniden başbakanlık görevine gelmesi halinde Türkiye politikasının değişmeyeceğini söyledi.

Türkiye'de yaşanan son Gezi Parkı olayları nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme yapmadığını belirten Merkel, bu süreci Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'nin yönettiğini belirtti.

Gezi eylemleriyle ilgili yaptığı açıklamaya atıfta bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, ''Son olaylar nedeniyle şoke olduğumu söylemiştim. Türkiye'de insanların gösteri yapma hakkını kapsamlı bir şekilde kullanabilmelerini ümit ediyorum'' dedi.

'MURSİ SERBEST BIRAKILMALI'
Mısır konusuna da değinen Almanya Başbakanı Merkel, Mısır'da ordunun görevden uzaklaştırdığı, ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin serbest bıkarılması talebini yineledi.

Mısır'da ordunun yönetime el koymasını Avrupa Birliği'nin "darbe" olarak nitelendirmemesi yönündeki eleştirileri önemsemediğini belirten Almanya Başbakanı Angela Merkel, Mısır'da bundan sonraki siyasi sürece toplumun tüm kesimlerinin katılması gerektiğini ifade etti.

'ALMANYA GÖZETLEYEN ÜLKE DEĞİL'
Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın küresel dinleme ve izleme iddialarıyla ilgili olarak Almanya'nın gözetleyen bir ülke olmadığını savundu. Merkel, Almanya'nın özgürlükler ülkesi olduğunu da yineledi.

ABD Başkanı Barack Obama'dan Almanya'nın yasalarına saygı göstermesini istediğini belirten Merkel, "Almanya'da Alman yasaları Avrupa'da da Avrupa yasaları geçerlidir. Almanya ve Avrupa'da gücün hukuku değil hukukun gücü geçerlidir. Herkesten beklentimiz de budur" dedi.

'BAKANLARIMA GÜVENİM TAM'
Almanya'daki istihbarat kurumlarının işini iyi yapamadıkları ve bakanların bu konudaki eskiklikleri olduğu eleştirilerine de cevap veren Merkel, ''Bakanlarıma olan güvenim tamdır. Hepsi işlerini en iyi şekilde yapıyorlar'' şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...