Uluslararası Şeffaflık Örgütü "Transparency International"ın yıllık yolsuzluk raporu açıklandı. 2012 yılı yolsuzluk raporunda 176 ülke değerlendirildi.

Danimarka, Finlandiya ve Yeni Zelanda yolsuzluğun en az görüldüğü ülkeler olarak belirlendi. Türkiye ise geçtiğimiz yıla göre 2 sıra yükselerek 54'üncü oldu. Raporun en alt sıralarında ise Somali, Afganistan ve Kuzey Kore var.

Ülkelerin 100 puan üzerinden değerlendirildiği raporda, Danimarka, Finlandiya ve Yeni Zelanda 90 puanla birinciliği paylaştı.

Dünya çapında yolsuzlukla mücadeleyi amaçlayan örgütün raporuna göre, 2011'de 56'ncı olan Türkiye ise aldığı 49 puanla 54'üncü sıraya yükseldi.

SOMALİ VE AFGANİSTAN SON SIRADA
Kamu sektöründe en fazla yolsuzluğun tespit edildiği ülkelerin başında ise, Somali, Afganistan ve Kuzey Kore bulunuyor. Üç ülke 100 üzerinden 8 puan alarak listenin son sıralarını paylaştı.

Listede Almanya 13, Japonya 17 ve ABD de 19'uncu sırada yer buldu. Raporda değerlendirilen 176 ülkeden üçte ikisinin 50 puanın altında kalması dikkat çekti.

Yolsuzluk raporu Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Dünya Bankası ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD'nin işbirliğiyle hazırlanıyor.

Ülkelerin yolsuzluktan ne kadar arındığını belirleyen rapor ilk kez 1995'da yayınlanmıştı.