ABD Dışişleri'nden "Türkiye neden daha fazlasını yapmıyor?" tepkisi

Türkiye'nin iki milyon Suriyeli sığınmacıyı kabul ettiğini ve hava üslerini koalisyon güçlerine açtığını söyleyen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, "Türkiye, IŞİD'le mücadelede neden daha fazlasını yapmıyor?" şeklindeki soruları eleştirdi.

ntv.com.tr 25.08.2015 - 06:56

ABD Dışişleri'nden "Türkiye neden daha fazlasını yapmıyor?" tepkisi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'ye, günlük basın toplantısında, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın "Türkiye'nin IŞİD'e karşı mücadelede daha fazlasını yapmasını istiyoruz" sözleri hatırlatıldı.

Kendisinin ise Ankara'nın çabalarından memnuniyet duyduğu yönündeki açıklamaları sorulan Kirby'ye, Savunma Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı arasında Türkiye'ye dönük "Farklı bir yaklaşım mı" olduğu sorusu yöneltildi.

AB Dış İlişkileri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini "Türkiye'de Suriye'den gelen iki milyon mülteci bulunuyor, bunun farkında olmalıyız ve bu konuda Türkiye'yi destekliyoruz.”

Kirby, "Hayır, burada farklı bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum. Koalisyon bünyesindeki tüm uluslar, herkes, daha fazlasını yapmalı. Sınır konusunun sorun olduğu konusunda, Türkler gibi, farkındayız. Onlar (Türkiye) bu yönde adım atıyor. Katkı sağladılar ve sağlamaya devam ediyorlar" yanıtını verdi.

TEPKİ GÖSTERDİ

Kirby, Türkiye'nin örgüte yönelik hava harekatına katılmasına ilişkin anlaşmanın bazı detaylarının da sonlandırılmaya çalışıldığını, dolayısıyla bunun da "önemsiz" olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Burada, Türkiye içinde iki milyon sığınmacıya bakan bir ulus var. Kendilerinin önemli güvenlik kaygıları var, yabancı terör örgütü olan PKK da hafta sonu gördüğümüz gibi, onlara saldırılarına devam ediyor.

Şimdi Türkiye hava üslerinin kullanılmasına müsaade etti. Onlar yakında koalisyonun hava görev emrinde, koalisyonun hava operasyonu planlama döngüsü içinde uçuyor olacak ve ama ben 'Niçin daha fazlasını yapmıyorlar? Niçin yeteri kadar yardımda bulunmuyorlar?' diye burada soru almaya devam ediyorum. Herkes daha iyisini yapabilir, buna ABD de dahil."

Sayfa Yükleniyor...