'Türkiye Suriye'de tampon bölge planlıyor'

Robert Fisk, Suriy tarafından kandırıldığını düşünen Türkiye’nin olası bir mülteci akınına karşı tedbir aldığını yazdı.

30.05.2011 - 07:59

'Türkiye Suriye'de tampon bölge planlıyor'

İki ayı fazla bir süredir Suriye’de devam eden olaylar Beşşar Esad yönetimini olduğu kadar bölge ülkelerini de endişelendiriyor. Olayları en yakından takip eden başkentlerin başında Ankara geliyor.

İngiliz Independent gazetesinin Orta Doğu Muhabiri Robert Fisk, şimdiye kadar net bir tavır almayan Türkiye’nin olayların daha da büyümesi durumunda harekete geçeceğini öne sürdü. Fisk Suriye'den yönelebilecek bir mülteci akınından kaygılanan Türkiye'nin Suriye topraklarında bir tampon bölge oluşturmayı planladığını yazdı.

Fisk, Beşar Esad'ın Ankara'ya iki kez askerleri sokaklardan çekme, reform ve demokratik seçim sözü verdiğini ancak bu sözleri tutmadığını söylüyor.

‘İŞKENCELER DEVAM EDİYOR’
Türkiye'nin iki kez Şam'a heyet gönderdiğini belirten Fisk’e göre, Türk yetkililer Suriyelilerin ikinci ziyarette dışişleri bakanına yalan söylediğini düşünüyor. Fisk Suriye’deki durumu “Başşar Esad’ın kardeşi Mahir'in lejyonlarının Suriye sokaklarından çekileceğine söz verdi ancak yapmadı. İşkenceciler işlerini yapmaya devam etti" şeklinde özetledi.

Esad'ın sözlerini tutmamasına çok kızan Türk hükümetinin Suriyeli yüzlerce mültecinin Lübnan'a girişini gördüğünü belirten Fisk’e göre Türkiye Körfez Savaşı sonrasında yaşanan kitlesel göçün tekrarından endişe ediyor. Robert Fisk, Suriye’nin kuzeyinde yaşayanların bir bölümünün Kürt olmasının Ankara’nın tampon bölge kurma planlarında etkili olduğunu şu satırlarda vurguladı:

'1991 KAYGIYLA HATIRLANIYOR'
“Daha da ciddisi Türkiye'nin, Suriye'deki ayaklanmanın tam bir iç savaşa dönüşmesi halinde Suriye toprakları üzerinde bir "koruma bölgesi" oluşturma planları. Türkiye, 1991'de Saddam Hüseyin'in Kuveyt'in özgürleştirilmesinin ardından güçlerini Kürtlerin üzerine sürmesini ve yüzbinlerce Kürt'ün sınırlarından içeri girmesini kaygıyla hatırlıyor. Binlercesi donmuş dağlarda ölmüş, sadece Amerika'nın Kuzey Irak'ta güvenli bir bölge kurması Türklerin mültecileri geri çevirmesini sağlamıştı. Kuzey Irak'ta olduğu gibi, Kuzey Suriye'de de nüfusun bir bölümü Kürt. Çoğu kimse Esad'ın Kürtlere vatandaşlık vaadini tutacağına inanmıyor. Türk güçleri de ülkelerinin güneydoğusundaki dağlarda kendi Kürt gerillalarıyla savaşıyor. Daha fazla vatansız Kürt'ün sınırı geçmesini istemiyorlar. Esad Türklere kamuoyu önünde açıkça askerlerini çekeceğini söyleyeceğine söz vermiş gibi görünüyor. Bunu yapmaması Türk dışişleri bakanını özellikle öfkelendirdi"

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...