Türkiye Suriyeli muhalifleri resmen tanıdı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye Ulusal Koalisyonu'nu Suriye halkının tek meşru temsilcisi olarak tanıdığını açıkladı.

Haberler 15.11.2012 - 16:24

Türkiye Suriyeli muhalifleri resmen tanıdı

Cibuti'de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 39. Bakanlar Konseyi Toplantısı'nda konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye Ulusal Koalisyonu'nu Suriye halkının tek meşru temsilcisi olarak tanıdığını söyledi.

Suriye'deki trajediye dikkati çeken Davutoğlu, 20 ayda 39 binden fazla kişinin katledildiğini, Suriye yönetiminin sivilleri hedef almaya devam ettiğini belirtti.

Devam eden trajedinin nedeninin, Suriye halkının meşru taleplerini kabul etmeyi reddeden Suriye rejimi olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye muhalefetinin ve halkının daha fazla desteği hak ettiğini vurgulayarak, uluslararası toplumu Suriye halkını desteklenmeye çağırdı.

İSLAM ÜLKELERİNE ÇAĞRI
İslam İşbirliği Teşkilatı üyelerine de çağrıda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de muhaliflerin yeni kurduğu koalisyonu Suriye halkının tek meşru temsilcisi olarak tanımalarını istedi.

Davutoğlu, "Türkiye olarak... Suriye Ulusal Koalisyonu'nu Suriye halkının meşru temsilcisi olarak tanıdığımızı bir kere daha tekrar ediyor ve İslam İşbirliği Teşkilatı'ndaki dostlarımıza da (meşru temsilci olarak) tanımaları çağrısında bulunuyorum" dedi.

Sayfa Yükleniyor...