Türkiye 'Tek yönlü yaptırım bizi bağlamaz' dedi

WikiLeaks'in bugün yayınladığı belgelerde, Türkiye'nin ABD'den gelen "İran'a yönelik yaptırımları ağırlaştırın" talebine, "BM kararlarına uyarız, tek yanlı yaptırımlar bizi bağlamaz" yanıtını verdiği kaydediliyor.

07.12.2010 - 17:59

WikiLeaks sitesinin bugün yayınladığı yeni belgelerde, Ankara'daki büyükelçilikten Amerikan Dışışleri'ne gönderilen telgraflar var. Telgrafta, Amerikan Hazine Müsteşarı David Cohen'in, 19-20 Ekim'de Türkiye'ye yaptığı ziyarette, İran'a yaptırımlar konusundaki temasları anlatılıyor.

Amerikalı müsteşar yardımcısının "İran'a yönelik yaptırımları ağırlaştırın" talebine Ankara'nın, "Birleşmiş Milletler kararlarına uyarız, ancak tek yanlı yaptırımlar bizi bağlamaz" yanıtını verdiği kaydediliyor.

Cohen, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i, ambargolu İran bankaları ve kişilerle iş yapılmaması konusunda uyarıyor. Şimşek, uyarıları not ettiğini söylüyor ve Türkiye'nin uluslararası yasalara ve BM kararlarına uyacağını kaydediyor.

Bununla birlikte Şimşek, Washington'ın, Türkiye'nin komşu İran'la güçlü ticari bağlar bulunduğunu da göz önüne almasını istiyor.

Mehmet Şimşek, teröre destek veren İran şirketleriyle ilgili Amerika'nın sağlayacağı istihbarattan da memnuniyet duyulacağını belirtiyor.

Belgelere göre Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, David Cohen'e , "terör tanımını genişletmek" için özel bir ekip kurduğunu, ancak bunun kısa sürede meclis gündemine gelemeyeceğini" söylüyor.

Cohen, bu gelişmeyi olumlu bulduğunu Mehmet Şimşek'e iletiyor. Bununla birlikte kara para ve terörün finansmanıyla mücadelede, Türkiye'deki düzenlemelerin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının gerisinde olduğunu savunuyor.

"Türkiye terörün finansmanıyla daha güçlü şekilde mücadele etmeli" diyor. Görüşmelerde Türk hükümet yetkilileri PKK'nın finans kaynaklarına yönelik Amerika'daki düzenlemelerden memnuniyetini de dile getiriyor.

Türk yetkili, terör örgütlerinin kullandığı silahların yüzde 90'ını Avrupa'dan aldığını da Cohen'e iletiyor. Avrupa Birliği ülkelerine, İran'a da silah satmamaları için baskı yapılmasını istiyor.

İHH'DAN ENDİŞE DUYULDUĞU DA İLETİLMİŞ
Belgelerde adı gizlenen bir Türk yetkili de, Ankara'nın Gazze'ye insani yardımı Hamas üzerinden değil, doğrudan yapmayı tercih ettiğini de kaydediyor.

Cohen, Hamas'la yakın ilişkisi olduğu gerekçesiyle İHH İnsani Yardım Vakfı'nın faaliyetlerinden endişe duyduklarını da temaslarında iletiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...