Türkiye ve İran'dan ateşkes çağrısı

Tahran'da İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'le ortak basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, "İkinci Cenevre sürecinin başarılı olması için Suriye'de göreceli bir ateşkesin sağlanması konusunda İran'la hemfikiriz" dedi.

27.11.2013 - 16:06

Türkiye ve İran'dan ateşkes çağrısı

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 21. Bakanlar Kurulu toplantısı için İran'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ziyaretinin ikinci gününde İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif'le bir araya geldi. İki bakan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı yaptı.

"Suriye'de zor kış şartlarıyla birlikte gittikçe kötüleşen insani durum karşısında kayıtsız beklemek mümkün değildir. Bu durum karşısında Cenevre-2 konferansına kadar 2 ay beklemek mümkün değil" diyen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "2 milyonu geçen Suriyeli mülteciler ile Suriye içerisinde acil insani yardıma muhtaç 5 milyondan fazla kişiye nasıl yardım ulaştırabileceğimiz konusunda Türkiye ve İran olarak ne yapabiliriz bunu konuşuyoruz. Cenevre-2 sürecinin başarılı olabilmesi için bölgede sükûnetin sağlanması ve göreceli bir ateşkesin sağlanması konusunda İran ile hemfikiriz" şeklinde konuştu.

İran Dışişleri Bakanı Zarif de Suriye'deki kriz hakkında Davutoğlu ile kapsamlı görüşmeler yaptıklarını ve bu görüşmeler neticesinde birkaç konu üzerinde mutabık kaldıklarını ifade etti.

Suriye'de askeri çözümün olmadığı konusunda Türkiye ile hemfikir olduklarına işaret eden Zarif, "Tüm etkili tarafların siyasi çözümü teşvik etmesi gerektiği, bölgenin iki etkili ülkesi olan İran ile Türkiye'nin, sorunun çözüme kavuşturulması noktasında işbirliği yapması, Cenevre-2 Konferansı'nı beklemeden herkesin çatışmaları durdurmak ve ateşkesi sağlamak için çabalaması ve Suriye halkına acil insani yardım ulaştırılması üzerinde mutabık kaldığımız noktalar arasındadır" diye konuştu.

SURİYE: CENEVRE'YE KATILACAĞIZ
Suriye'deki krize son vermeyi hedefleyen İkinci Cenevre Konferansı'na ilişkin Beşşar Esad yönetiminden de ilk açıklama geldi. Şam yönetimi konferansa katılacağını açıkladı. Suriye Dışişleri Bakanlığı, 22 Ocak'ta yapılacak olan İkinci Cenevre Konferansı'na katılacaklarını açıkladı.

'ARTIK RÜYADAN UYANIN'
Açıklamada, ''terörizmi yok etmek'' için hükümet tarafından görevlendirilecek bir delegasyonun Cenevre'ye gönderileceği belirtildi. Suriye Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, Beşşar Esad'ın meşruiyetini yitirdiği ve geçiş hükümetinde yer almaması gerektiği görüşlerine de yanıt verildi. Esad yönetimi, ''Hükümetleri kuran ya da deviren sömürgecilik çağı bitti artık rüyadan uyanın'' açıklamasında bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...