Türkiye ziyareti öncesi '2016'ya açıklık getirdi

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Türkiye'ye yarın yapacağı ziyaret öncesinde geleceğiyle ilgili soruları yanıtladı. Biden, 2016 seçimlerinde başkan adayı olabileceği sinyali verdi.

01.12.2011 - 17:31

Türkiye ziyareti öncesi '2016'ya açıklık getirdi

Ankara ziyareti öncesi Irak'ta bulunan Joe Biden bir televizyonun sabah programına katıldı. ABD Başkanı Barack Obama'nın 2012 seçimlerini yeniden kazanması halinde, başkan yardımcılığına devam edecek Biden, 2016 seçimlerinde de başkan adayı olabileceğini söyledi.

Biden, "Önceliğim, Barack Obama'yı yeniden ABD başkanı olarak seçtirmek. Gerisi zaten gelir. Ayrıca hiçbir şey için kapıları kapatmış değilim" dedi.

ANKARA'DA GÜNDEM PKK VE SURİYE
ABD Başkan Yardımcısı Biden'ın Ankara ziyaretinde iki konu öne çıkıyor: PKK ve Suriye. Biden'le Ankara'da terör örgütü PKK'ya karşı ortak mücadele ve Suriye konusunda atılıcak adımlar görüşülecek.

'IRAK'LA STRATEJİK ORTAKLIK DEVAM EDECEK'
Türkiye ziyareti öncesi Irak'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Amerikan askerlerinin çekilmesinden sonra da Irak'la stratejik yakın ortaklıklarının süreceğini söyledi.

Biden, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile görüşmesinden önce yaptığı yazılı açıklamada, "Bir ay içinde birliklerimiz Irak'tan ayrılmış olacak. Stratejik yakın ortaklığımızın devam edeceğini umuyorum. Bu ortaklık sadece Irak'ta Irak için değil, tüm bölge için sürecek" dedi.

KENDİSİNDEN ÖNCE LİMUZİNİ GELDİ
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyarette kullanılacak 4 limuzin, askeri kargo uçağıyla dün İstanbul'a getirilmişti.

ABD'ye ait C-17 tipi askeri kargo uçağıyla İstanbul'a getirilen 4 araç ile bazı malzemelerin Atatürk Havalimanı'ndan çıkışına polis eşlik etti.

İSTANBUL'U DA ZİYARET EDECEK
ABD Başkan Yardımcısı Biden,yarın Ankara'da yapacağı temasların ardından cumartesi günü İstanbul'da düzenlenecek Küresel Girişimcilik Zirvesi'ne katılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...