İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin internet sayfasında yer alan habere göre, Türkiye'de başta büyük kentler olmak üzere birçok bölgesinde elektrik kesintilerinin yaşandığını belirtildi.

Haberde, Türk yetkililerin elektrik kesintisine "Avrupa şebekelerinden anlık bağlantı kopmasının" neden olduğu belirtildi. "Siber saldırı" olasılığından bahsedilen haberde, elektrik kesintisinin olmadığı tek ilin Van olduğu ve bu ilin de elektriğini İran'dan aldığı belirtildi.

Uluslararası haber ajansı Reuters da, Türkiye'nin birçok ilinde bugün sabah saatlerinde elektrik kesintisi yaşandığını belirtti. Haberde başkent Ankara ile İstanbul dahil birçok ilin kesintiden etkilendiği, metro ve trenlerin saatlerce çalışmadığı ifade edildi.

Amerikan CNN televizyonu da, Türkiye genelindeki elektrik kesintilerinin hava trafiğinin kontrolünde sorunlara neden olduğunu duyurdu. Haberde, Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın "siber saldırı" olasılığından bahsettiği de ifade edildi.

Amerikan Washington Post gazetesi de internet sayfasında Türkiye'deki elektrik kesintisini haberleştirdi. Haberde, Türkiye'nin birçok bölgesini vuran elektrik kesintisinden toplu taşıma araçlarının olumsuz etkilendiği belirtildi. Kesinti sonrası karayolu trafiğini polislerin düzenlemek zorunda kaldığı ve asansörlerde mahsur kalan birçok kişinin de itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldığı vurgulandı.