İngiltere'nin başkenti Londra'da yayımlanan haftalık The Economist dergisini son sayısında Türkiye'de din özgürlüğüne yönelik "Hristiyanları kazanmaya çalışmak" başlıklı bir yazı yayımlandı.

Yazıda, Türkiye Midyat'taki Süryanilerin içinde bulundukları zor durumun, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Hristiyanlara daha iyi muamale edilmesine yönelik çabalarını hiçe saydığı belirtildi.

Yazıda Türkiye'de, herkes olmasa da, bazılarının Hristiyanların yaşam koşullarını iyileştirmek istediği bildiriliyor.

Bu noktada verilen örnek, Diyarbakır'ın Sur Beldesi Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın, bölgede Hristiyanlara ait eserleri onarmak için para ve teçhizat toplaması.

Ancak Economist'e göre Mardin'de, Kürt aşiretleri bölgede yaşayan bir avuç Hristiyanı rahatsız etmeyi sürdürüyor.

Derginin bu noktada verdiği örnek ise köylülerin Deyrulumur adıyla da bilinen Süryanilere ait Mor Gabriel Manastırı'na ait arazinin kendilerine verilmesi istemiyle beş ayrı dava açmaları.

'SÜRYANİLERE EZİYET EDİLİYOR'
Economist'e konuşan Alman Katolik yardım kuruluşu Missio'dan Otmar Oehring, Midyat ve çevresinde yaşayan 2000 kadar Süryaniye sistematik şekilde eziyet edildiğine dikkat çekmiş.

Dergi, işte tam da bu noktada, Midyat'taki Süryanilerin başına gelenlerin, AKP'nin Hristiyanlara daha iyi muamale edilmesine yönelik çabalarını hiçe saydığı görüşünde.

Economist, Avrupa Birliği'nin Türkiye'den başlıca talepleri arasında, gayrimüslüm azınlığa daha fazla özgürlük verilmesi olduğunu hatırlatıyor.

Dergideki yazı gerekirse haklarındaki davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götüreceğini söyleyen Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Samuel Aktaş'ın şu sözleriyle noktalanmış:

"Bugüne dek tüm bu adaletsizikler karşısında sessiz kaldım. Ama artık kalmayacağım".