Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu'ndan "Esad" açıklaması

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Viyana'daki Suriye zirvesiyle ilgili açıklamalarda bulundu."Esad'ın seçimlerde aday olması söz konusu değil" diyen Sinirlioğlu, "Esad mutabık kalınan şekilde ve tarihte ayrılacak" dedi.

NTV Haber 16.11.2015 - 16:35

viyana-suriye-esad-zirve161115.jpg

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Suriye'deki krizi çözmek için Viyana'da varılan mutabakat konusunda açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin kara ordusuyla Suriye'ye girmesinin öngörülmediğini ifade eden Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu, "IŞİD'e karşı güvenlik tedbirlerimiz var, operasyon olabilir ama niteliği konusunda bilgi veremem. IŞİD'e karşı koalisyon güçlerinin operasyonu olabilir" dedi.

Viyana mutabakatına göre, Esad'ın seçimlerde aday olmasının söz konusu olmadığını belirten Sinirlioğlu, "Esad yeni hükümet kurulup tüm yürütme yetkilerini devraldıktan sonra bu 6 aylık geçiş döneminde, üzerinde mutabık kalınan bir şekilde ve tarihte ayrılacak" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu şunları söyledi: "Suriye'de yeni hükümetin kurulmasından
itibaren 18 aylık bir süreç öngörülüyor. Bu süreçte yeni bir anayasa yapılacak. O
anayasaya göre seçimlere gidilecek"

"İSTİHBARAT PAYLAŞIMI YAPIYORUZ"

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Paris saldırısı sonrası Türkiye'nin tüm müttefik ülkelerle istihbarat paylaşımı yaptığını da belirtti.

Sayfa Yükleniyor...