Türkiye'den kınama, ABD'den destek

İsrail'in Gazze'ye yönelik başlattığı hava saldırısı Türk Dışişleri Bakanlığı'nca kınandı. ABD'den yapılan açıklamada ise "İsrail'in kendisini savunma hakkını destekliyoruz'' denildi. BM ise gelişmelerin Güvenlik Konseyi oturumunda ele alınacağı duyurdu.

Haberler 15.11.2012 - 01:54

Türkiye'den kınama, ABD'den destek

İsrail, dün Gazze'ye düzenlediği hava harekatında Hamas Hamas komutanlarından Ahmed el Cebari'yi öldürdü.

Gün boyu devam eden hava operasyonlarından siviller de nasibini aldı, aralarında çocukların da olduğu 10 kişi hayatını kaybetti.

Saldırılar dünyada geniş yankı buldu. Birleşmiş Milletler, İsrail saldırılarını gündemine aldı. Yapılan açıklamaya göre BM Güvenlik Konseyi, Cuma günü Türkiye saati ile sabaha karşı 04.00'te yapacağı toplantıda bölgedeki son gelişmeleri ele alacak.

İsrail'in operasyonlarına Türkiye'den bir kınama geldi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ''İsrail'in bugün başlatmış olduğu Gazze operasyonu, bu ülkenin saldırgan politikalarının son örneğini teşkil etmektedir. İsrail'in bu saldırısını şiddetle kınıyoruz ve derhal durdurulmasını talep ediyoruz'' denildi. Türkiye saldırıların durdurulması için Birleşmiş Milletler'i girişimlerde bulunmaya davet etti.

ABD cephesinden ise İsrail'e destek mesajı geldi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamda "Hamas ve diğer terörist organizasyonların İsrail halkına karşı giriştiği şiddetin hiçbir mazeret ve gerekçesi yok. İsrail'in kendisini savunma hakkını destekliyoruz'' denildi. Washington, İsrail'e yönelik saldırıların durdurulması için Hamas'a çağrı yaptı.

ABD Başkanı Obama'nın da İsrail Başbakanı Netanyahu ile bir telefon görüşmesi yaptığı belirtildi

ARAP BİRLİĞİ 'ACİL' TOPLANACAK
Arap Birliği de gelen talepler üzerine acil toplanma kararı aldı. Cumartesi günü gerçekleştirilecek olağanüstü toplantı dışişleri bakanları düzeyinde olacak.

MISIR BÜYÜKELÇİSİNİ GERİ ÇAĞIRDI
İsrail'den saldırıları durdurmasını isteyen Mısır ise İsrail'deki büyükelçisini çekme kararı aldı.

İNGİLTERE VE FRANSA'DAN İTİDAL ÇAĞRISI
Saldırılarla ilgili Fransa ve İngiltere'den de bir açıklama geldi. Fransa, tarafları ''şiddetin tırmanmasını engelleme'' çağrısında bulundu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada ise, ''Kimsenin yararına olmayacak bu tehlikeli gerginliğin önlenmesi için tüm taraflara itidal çağrısında bulunmaya devam ediyoruz'' denildi.

Sayfa Yükleniyor...