Türkiye'den Plassnik’e veto

Türkiye, Avusturya eski Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik’in, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreterliği adaylığını veto etti.

Anadolu Ajansı 05.06.2011 - 11:36

Türkiye'den Plassnik’e veto

Türkiye, Ursula Plassnik’i veto etti AGİT’te tüm kararlar konsensüs ile alındığı için bu hakkını kullanan Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın, dönem başkanı Litvanya’ya Plassnik’in genel sekreterliğini kabul etmediğini resmen bildirdi.

Teşkilatın dönem başkanı Litvanya tarafından AGİT üyesi 55 ülkenin Viyana’daki heyet başkanlarına geçtiğimiz günlerde gönderilen mektupta, Plassnik’in genel sekreterlik için aday gösterildiği belirtilmiş ve destektalebinde bulunulmuştu.

Türkiye’nin vetosu üzerine Litvanya’nın, pazartesi gününe kadar Plassnik veya başka bir adayı resmen ilan etmesi ve üye ülkelerin onayını alması gerekiyor. AGİT Genel Sekreterliği’ne talip olan Türkiye de Cumhurbaşkanlığı Avrupa güvenliği danışmanı Büyükelçi Ersin Erçin’i bu göreve aday göstermişti.

Bu arada, Türkiye ve Avusturya’nın yanı sıra İtalya ve Portekiz de genel sekreterlik için birer aday gösterdiler. Dönem başkanı Litvanya’nın aday gösterdiği Plassnik’in Türkiye tarafından veto edilmesi üzerine Türkiye, İtalya ve Portekiz adayları için AGİT üyesi 56 üye ülke arasında konsensüs aranacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...