Türkiye'den Yunanistan'a "cezaevi izni" tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, "Ülkemiz diplomatlarının canına müteaddit defalar kastetmiş bir teröristin (Dimitris Kufodinas) bu tür düzenlemelerden (iki günlüğüne cezaevinden çıkmasına) yararlandırılmasını hoş görmek mümkün değildir" dedi.

Anadolu Ajansı 10.11.2017 - 03:58

Türkiye'den Yunanistan'a "cezaevi izni" tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, aralarında Türk diplomatların da bulunduğu çok sayıda kişiyi katleden 17 Kasım terör örgütünün hapisteki üyesi Dimitris Kufodinas'a 48 saatlik izin verilmesine ilişkin, "Ülkemiz diplomatlarının canına müteaddit defalar kastetmiş bir teröristin bu tür düzenlemelerden yararlandırılmasını hoş görmek mümkün değildir." açıklamasında bulundu.

Eli kanlı bir teröriste bu şekilde tolerans gösterilmesinin şehit diplomatların anısına da saygısızlık olduğunun vurgulandığı Bakanlık açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

"Atina Büyükelçiliğimiz Basın Ataşesi Çetin Görgü cinayetinin (1991) ve Atina Büyükelçiliğimiz Müsteşarı Deniz Bölükbaşı'na yönelik suikast girişiminin (1991) faili olduğu, ayrıca Atina Büyükelçiliğimiz Müsteşarı Haluk Sipahioğlu cinayetinin (1994) failleri arasında yer aldığı için müebbet hapis cezasına çarptırılan 17 Kasım terör örgütünün iki numarası Dimitris Kufodinas'ın bugün iki günlüğüne cezaevinden çıkmasına izin verildiği öğrenilmiştir. 

Ülkemiz diplomatlarının canına müteaddit defalar kastetmiş bir teröristin bu tür düzenlemelerden yararlandırılmasını hoş görmek mümkün değildir. Eli kanlı bir teröriste bu şekilde tolerans gösterilmesi, şehit diplomatlarımızın anısına da saygısızlıktır."

YUNANİSTAN'DA 17 KASIM TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİNE İZİN TARTIŞMALARI

Yunanistan'da, aralarında Türk diplomatların da bulunduğu çok sayıda kişiyi katleden 17 Kasım terör örgütünün hapiste olan üyesi Dimitris Kufodinas’a 48 saatlik izin verilmesi tartışmalara neden oldu.

2002’de yakalandıktan sonra terör suçlarından 11 kez müebbet hapis cezasına mahkum edilen Kufodinas’a cezaevi kurulunca adli kontrol şartıyla 48 saatliğine cezaevinden çıkış izni verildi.

Kufodinas cezaevinden çıkışında eşi ve oğlu ile bir grup örgüt sempatizanı tarafından karşılandı. İki günlük izni geçirmek için Atina yakınlarındaki Varnavas bölgesindeki evine giden 59 yaşındaki Kufodinas, izin dilekçesinde gerekçe olarak “Ailesi ile bir araya gelmeyi ve çiftliğindeki arılarına bakım yapmayı” gösterdi.

Örgüt içerisinde “Lukas” kod adıyla bilinen Kufodinas’a izin verilmesi Atina’da siyasi ve hukuki çevreler tarafından tepkiyle karşılandı.

Ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi (ND) Başkanı Kiryakos Miçotakis, Kufodinas’ın demokrasiye karşı suç işlediğini ve geçen yıllar içerisinde pişman olmayarak halen örgütün siyasi yönlendiricisi olmaya devam ettiğini belirtti, böyle bir kişinin cezaevinden çıkmasına izin verilmesini anlamanın mümkün olmadığını söyledi.

POTAMİ Partisi Lideri Stavros Theodorakis da Kufodinas gibilerinin cezaevinden hiç çıkmaması gerektiğini kaydetti. Eşi 1989’da 17 Kasım örgütü tarafından düzenlenen suikast  ile öldürülen eski Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis de hükümetin bu konuda tavır almasını istedi.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitris Canakopulos da demokrasi mantığının, intikamcı ve cezalandırıcı bir anlayışıyla uygulanamayacağını ifade ederek, Kufodinos’a izin verilmesinde yasaların harfiyen uyguladığını ileri sürdü.

Hükümetin küçük ortağı Bağımsız Yunanlar Partisi (ANEL) Başkanı Savunma Bakanı Panos Kammenos da Twiter hesabından yaptığı paylaşımda, Kufodinas’a verilen iznin adaletin bir kararı olduğuna işaret ederek, daha önce ND iktidarı döneminde de 17 Kasım’ın tetikçisi olarak bilinen Savas Ksiros’a da izin verildiğini ve bir daha geri dönmediğini kaydetti.

Tartışmalar üzerine Atina Temyiz Mahkemeleri Savcısı Panayotus Brakumaços da açıklama yaparak, mahkumlara izin verilmesinin çağdaş ve yararlı bir uygulama olduğunu savundu.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI KINADI

ABD Dışişleri Bakanlığı, aralarında Amerikan ve Türk diplomatların da bulunduğu çok sayıda kişiyi katleden 17 Kasım terör örgütünün hapisteki üyesi Dimitris Kufodinas'a verilen 48 saatlik izin nedeniyle Yunanistan'ı kınadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, günlük basın toplantısında, Kufodinas'a izin verilmesi konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Nauert, "Yunanistan hüküm giymiş 17 Kasım örgütünden bir teröristi serbest bıraktı. Söz konusu hükümlü terörist Dimitris Kufodinas'ın bir Yunan hapishanesinden iki günlük geçici izinle serbest bırakılmasını kınıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kufodinas'ın, dönemin ABD Savunma Ataşesi William Nordeen ve Hava Astsubayı Ronald Stewart'ın yanı sıra birçok önemli ismin katili olarak hüküm giydiğini hatırlatan Nauert, ABD'nin Atina Büyükelçiliğinin Washington'un kaygılarını Yunan makamlarına ilettiği bilgisini paylaştı.

Sözcü Nauert, "Geçmişte geçici hapis izni verilen bazı 17 Kasım grubu üyeleri ortadan kayboldu. Bu yüzden bu konuda kaygılarımız var" diye konuştu.

17 Kasım terör örgütü 1991-1994 yıllarında Türkiye'nin Atina Büyükelçiliğinde görevli diplomatlar Çetin Görgü ve Ömer Sipahioğlu'nu öldürmüş, Büyükelçilik Müsteşarı Deniz Bölükbaşı, İdari Ataşe Nilgün Keçeci ve şoför Adil Yıldırım'ı yaralamıştı.

Sayfa Yükleniyor...