İlişkili Haberler

Avrupa Konseyi`nin kararlarına atıfta bulunan Rum lider, Türkiye`nin AB üyelik sürecinde Fransa ve Rum yönetimi tarafından veto edilmiş fasılların açılabilmesi için Ankara’dan Kıbrıs Rum kesimiyle ilgili yükümlülüklerini yerine getirmesinin beklendiğini savundu.

Avrupa Halk Partisi Kongresi için İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunan Rum lider, Türkiye’nin müzakere başlıklarının açılmasını savunan Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yanı sıra Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’la görüştü. Görüşmelerde Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı mülteci krizi ve Türkiye’nin krizdeki rolü ve AB süreci ele alındı.

Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, Avrupa Konseyi`nin son kararlarını ele aldıklarını ve Türkiye'nin AB’ye olan yükümlülüklerine saygı göstermesi gerektiğini söyledi. Rum lider bu çerçevede Ankara’nın deniz ve hava limanlarını Rum bandıralı gemilere ve uçaklara açması yönündeki kararı hatırlattı.

Anastasiadis’e göre, Merkel ve Juncker aday ülkelerin Avrupa ilkeleri, değerleri, müktesebatı ve taahhütlerine karşı saygının, AB için bir prensip meselesi olduğu görüşünde birleşti.

Rum lider kendi değerlendirmesinde, Ankara’ya fasılların açılması için, Avrupa Konseyi`nin Eylül ayında aldığı kararlar doğrultusunda, Türkiye`den Rum Yönetimi ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmesinin beklendiğini savundu.

Kıbrıs sorununa da değinen Rum lider, "Kıbrıs sorunu bir Avrupa sorunudur ve Avrupa ilkeleri çerçevesinde bir çözüm gerektirir. Türkiye Kıbrıs sorununa çözüm bulma çabalarında en kritik rolü oynayan taraftır” diye konuştu.

Çözümün yalnız Kıbrıs’a değil, Avrupa Birliği Türkiye hatta NATO ilişkilerine kadar geniş bir çerçevede yararlar getireceğini kaydeden Anastasiadis, Türkiye’nin soruna çözüm bulacağı yönünde umutlu olduğunu söyledi.

Ankara, resmen tanımadığı Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’yle ilgili AB kararlarını da tanımıyor. Türkiye, Rumlarla ilişkilerin normalleşmesi için Kıbrıs sorununun BM parametreleri çerçevesinde adil ve kalıcı bir çözüme kavuşturulması gerektiğini savunuyor ve Kıbrıslı liderler arasında sürdürülen müzakere sürecini destekliyor.