'Türkiye'nin Suriye politikası açıktır'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 'Türkiye'nin Suriye ile ilgili politikası oldukça açıktır. Haklı demokratik taleplerde bulunan Suriye halkının yanındayız' dedi.

Haberler 02.07.2012 - 15:39

'Türkiye'nin Suriye politikası açıktır'

Kahire'de düzenlenen 'Suriye'nin Muhalifleri Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Suriye ile ilgili çözüm arayışında olan Arap Birliği'nin çabalarına destek verdiğini belirten Davutoğlu, Türk halkının her şeyiyle Suriye halkının yaşadıklarını paylaştığını vurguladı.

Esad rejiminin Suriye halkına karşı baskıcı ve ağır silahlar kullanarak şiddet uyguladığını ifade eden Davutoğlu, Türkiye'nin 35 binin üzerindeki Suriyeliyi kabul ettiğine dikkati çekti.

Türkiye'ye gelen Suriyelileri sığınmacı olarak görmediklerinin altını çizen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ''Türkiye'deki Suriyeliler bizim kardeşimizdir. Biz onlarla her şeyimizi paylaşıyoruz ve paylaşacağız. Türkiye, başından beri meşru talepleri için mücadele eden Suriye halkının yanında saf tutmuştur'' diye konuştu.

TARİHİN AKIŞINI TERSİNE ÇEVİRME ÇABASI
Bugün Suriye'de yaşananların despot bir rejimin halkının meşru taleplerine silahla, topla, tankla, hiçbir ayrım gözetmeksizin kitlesel katliamlarla karşılık vermesinin sonucu olduğunu kaydeden Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

''Suriye'deki rejimin yaptığı, tarihin akışını tersine çevirme çabasından başka bir şey değildir. Bu nafile bir çabadır. Halk iradesi karşısında zulmün galebe çaldığı hiçbir örnek yoktur. Esad rejiminin tankının, topunun halk iradesi karşısında hükmü yoktur.''

Suriye rejiminin ne uluslararası topluma ne de halka verdiği sözleri tuttuğuna dikkati çeken Davutoğlu, rejimin halkın iradesini silahla bastırabileceğine inanmak gibi bir hata yaptığını söyledi.

Türkiye'nin Suriye yönetimini doğru yola yönlendirmek için dost ve komşu bir ülke olmanın sorumluluğuyla hareket ederek Esad yönetimini uyardığını ifade eden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin her zaman Suriyeli muhaliflere kapılarını açtığını anlattı.

Suriyeli muhaliflere, ''Siz sadece Suriye muhalefetinin içinde olan grupların bir parçası değilsiniz, Suriye'nin geleceğini oluşturacak olan yapıyı temsil ediyorsunuz'' diye seslenen Davutoğlu, ''Birlik olun, gücünüzü birleştirin ve kişisel sorunları bir kenara bırakın'' dedi.

Davutoğlu'nun bu sözleri salonda bulunan muhalifler tarafından uzun süre alkışlandı.

Arapça başladığı konuşmasına İngilizce devam eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, konferansta olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

HEDEF: ONURLU BİR SURİYE KURMAK
Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi de Davutoğlu'nun konuşmasının ardından Türkiye'nin Suriye konusundaki çabalarına teşekkür etti. El-Arabi, Suriye için yeni bir dönemin açılmasını istediklerini, geçmiş dönem için ortak bir irade ortaya koymaya çalıştıklarını belirterek; hedeflerinin özgür, demokratik ve onurlu bir Suriye kurmak olduğunu ifade etti.

Konferansa çok geniş bir katılım gösteren Suriye muhalefeti, Kahire'de düzenlenen konferansın bugüne kadar Suriye muhalefetini birleştirme çabalarını ve ortak bir hedef etrafında toplama gayretlerinin en önemlisi olduğunu belirtiyor.

Konferansa Ahmet Davutoğlu'nun katılması ise Türkiye'nin başından beri Suriye konusunda Arap Birliği'yle ortak çalışmasının bir sonucu olarak değerlendiriliyor.

Sayfa Yükleniyor...