Türkiye'nin vizeyi kaldırmasından Rumlar da yararlanabilecek

Türkiye'nin AB ile vardığı anlaşma kapsamında AB vatandaşlarına uyguladığı vizeyi kaldırmasından Kıbrıs Rum kesimi vatandaşları da yararlanacak.

NTV Haber 03.05.2016 - 15:39

Türkiye'nin vizeyi kaldırmasından Rumlar da yararlanabilecek

Türkiye, AB ile varılan vizesiz seyahat anlaşması çerçevesinde Avrupa Birliği üyesi tüm ülkelerin vatandaşlarına vizeyi kaldırdı. Uygulamadan, Türkiye’nin resmen tanımadığı Kıbrıs Rum kesimi vatandaşları da yararlanacak. Türkiye’nin Rumlara vizeyi kaldırması, Kıbrıs Cumhuriyeti adı altında AB’ye üye bu ülkeyi tanıdığı anlamına gelmiyor. 

Karar AB'nin Schengen bölgesinde Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasını kaldırdığı tarihten itibaren uygulanmaya başlanacak. Resmi Gazete'de yayımlanan ve AB vatandaşlarına vise zorunluluğunu kaldıran karar kapsamında, Türkiye’nin tanımadığı Kıbrıs Rum kesiminin vatandaşları da Türkiye’ye vizesiz seyahat imkanından yararlanabilecek. 

Bakanlar kurulu, vize uygulanan AB üyesi ülkelerin vatandaşlarına bu zorunluluğunun kaldırılması hususunda, Dışişleri Bakanlığının 29 Nisan 2016 tarihli yazısı üzerine, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun 18'inci maddesi çerçevesinde karar aldı.  

Resmi Gazete’de yayımlanan bakanlar kurulu kararına göre, AB üyesi ülkelerin vatandaşlarına yönelik vize zorunluluğu, AB'nin Schengen bölgesinde Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasını kaldırdığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek. 

Kıbrıs Rum kesimi vatandaşları, karar öncesinde sınır kapılarında vize alarak Türkiye’ye seyahat edebiliyordu. AB’nin Türk vatandaşlarına vizeyi kaldırmasıyla birlikte Rumlar da Türkiye’ye vizesiz seyahat imkanından yararlanabilecek. 

Sayfa Yükleniyor...