NTV

'Türkiye'ye büyük sempatimiz var'

Anadolu Ajansı

Dünya

Tunus'taki seçimlerde ikinci olan sol eğilimli CPR'nin kurucusu ve lideri Marzuki, Türkiye'nin model olduğu düşüncesine katıldığını söyledi.

Tunus'ta geçen pazar yapılan seçimlerden ikinci parti olarak çıkan Cumhuriyet için Kongre (Congres pour Republique-CPR) partisinin lideri Monsef Marzuki, Türkiye'ye büyük sempatileri bulunduğunu belirterek, ülkede biriken sorunların çözülmesi için koalisyon hükümetinin bir an önce kurulması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı adayları içinde bulunan ulusal sol eğilimli CPR'nin kurucusu ve lideri Marzuki, parasız, kaynaksız, ancak iyi bir şöhretle girdikleri seçimden başarıyla çıktıklarını belirterek, "Büyük başarı elde ettik ve halkın sempatisini kazandık. Parasız, kaynak olmadan sadece düşüncelerle, halkın önerileriyle siyaset yapılabileceğini ortaya koyduk. Bu Tunus halkının olgunluğunu gösterir" dedi.

Tunus'ta partisinin de içinde olacağı koalisyon hükümetini kurmanın fazla zaman almayacağını düşündüğünü belirten Monsef Marzuki, halkın güvenini kaybetmeden bir an önce hükümetin kurulması ve biriken sorunların çözümüne başlanması gerektiğinin altını çizdi.

Marzuki şunları kaydetti:
"Hükümet bir an önce kurulmalı, Ocak'ta devrim yapıldı, ama iktidar hala seçilmişlere verilmedi ve hala Tunusluların istediği köklü reformlara başlanamadı. Halkın güvenini kaybetmeden hızla hükümeti kurmak, devrimin başarıyla sona erdiği vurgulamak ve biriken ciddi sosyo-ekonomik sorunlarla ilgilenmek gerekli. Tüm kurumları yeniden çalışır hale getirmeli, çünkü Zeynel Abidin Bin Ali rejimi, polisi, adaleti, ekonomiyi, değerleri, her şeyi mahvetti. 20 yıldır yıkılan kurumların yeniden kurulması zor bir süreç, hemen işe koyulmalı."

CUMHURBAŞKANLIĞI SONRA
Marzuki, kendisi ve partisi için önceliğin geniş tabanlı koalisyon hükümetini kurmak olduğunu ve CPR'nin bunun için siyasi gruplarla görüşmelerini sürdürdüğünü belirterek, bu konuda anlaştıktan sonra cumhurbaşkanlığına adaylık konusunun gündeme gelebileceğini söyledi.

Marzuki, "Seçimlerin galibi Ennahda partisi veya diğerleri cumhurbaşkanlığı adaylığıma destek veriyor olabilirler. Benim için önemli olan CPR'nin hükümette yer alması ve yapılacak reformlara destek olması, bundan sonra benim cumhurbaşkanlığına adaylığım konusu gündeme gelebilir" dedi.

Marzuki, eski bir insan hakları eylemcisi olduğunu ve uzun süre Tunus insan hakları örgütünün başkanlığını yaptığını da belirterek, uzun süredir kader birliği yaptıkları seçimin galibi Ennahda partisinin kendileri için demokrat bir parti olduğunu söyledi.

CPR lideri Marzuki şöyle konuştu:
"Benim için dünya laik veya dinci diye ayrılmıyor, demokrat veya demokrat olmayan diye ayrılıyor. Ennahda demokrat olmak isteyen bir çizgi benimsiyor. Bunu Müslümanlığı vurgulayarak yapıyor. Neden olmasın? Avrupa'da Hristiyan demokrat partiler var, Türkiye'de AK Parti var. Tunus'ta neden olmasın? Bizim için önemli olan insan hakları, kadın haklarına saygı gösteren demokratik bir parti olması. Bunun dışında kimseyle bir sorunumuz yok. Biz Ennahda ile uzun zamandır dostuz, hepimiz baskıya uğradık, diktatörlüğün altında ezildik. O zamandan beri birlikte çok yol aldık, birbirimizi tanıdık. Birbirimize saygı göstermeyi, birlikte çalışmayı öğrendik. Bu nedenle Ennahda'yı demokrat bir parti olarak görüyoruz."

"SOL KENDİNİ ZAMANA UYDURMALI"
CPR lideri Marzuki, Türkiye'nin Tunus'a "model" gösterilmesi tartışmalarıyla ilgili olarak da Türkiye'nin ülkesine uygun bir model olduğu görüşüne katıldığını belirterek, Türkiye'nin aynı zamanda, ulusal kimliğini ve kültürünü koruyan, demokratik ve ekonomik başarılarıyla dünyaya açılan taraflarıyla da çok güzel bir örnek niteliği taşıdığının altını çizdi.

Marzuki, "Türk dostlarımızı selamlarız, Türkiye'ye büyük sempatimiz var. Dost Türkiye ile ilerde çok daha iyi ilişkilerimiz olacak" dedi. Türkiye'deki "sol harekete" de değinen Marzuki, Türk solunun da Tunus solu gibi olduğunu, 70'li yıllardaki koşulların bulunmadığını, bugünün sol hareketlerinin kendini geliştirip, zamana uyarlaması gerektiğini kaydetti.

Marzuki, "Tunus'ta solun sosyal adalet taleplerini, demokratik ve insan hakları isteklerini, toplumun muhafazakar partileriyle ihtilafa girmeden geliştirebildik. Bu konuda sürekli diyalog halinde bulunmak gerekli" diye konuştu.

Marzuki sözlerini, "Arap ve Filistin davalarını destekleyen Türk dostlarımıza teşekkür ederiz. Bundan sonra Türk-Arap ilişkilerinde geçmişin çok uzun, çok zengin, aynı zamanda ortak İslami kültürüne dayalı temellerinde yeni bir başlangıç olmasını temenni ederiz. Aynı zamanda dost bir Akdeniz ülkesi olarak, Türkiye ile ekonomik, kültürel ilişkileri çok daha geliştirmeyi arzu ederiz" diye tamamladı.

Tunus'ta Zeynel Abidin Bin Ali rejiminin yıkılmasından 9 ay sonra yapılan tarihi seçimlerde Ennahda hareketi 217 sandalyeli mecliste 90 sandalye kazanırken, ulusal sol eğilimli Cumhuriyet için Kongre (CPR) partisi yüzde 13,82 oy oranıyla 30 sandalye ve sol eğilimli Ettakatol partisi yüzde 9,68 oy oranıyla 21 sandalye elde etti.

Ennahda liderliğindeki koalisyon hükümetinin en geç 10 gün içinde kurulması bekleniyor. Londra'da yaşayan Tunuslu zengin iş adamı Haşimi Haadmi'nin altı seçim bölgesinde galibiyeti iptal edilmesine karşın 19 sandalye elde eden partisi ise koalisyon görüşmelerine katılmıyor.