Türkiye'ye çıkışan Maliki İran'a sessiz!

Başbakan Erdoğan'ın olası mezhep çatışmasına dikkat çeken açıklamaları üzerine Türkiye'yi iç işlerine karışmakla suçlayan Irak Başbakanı Nuri El Maliki'ye yanıt, kavgalısı Tarık Haşimi'den geldi.

23.04.2012 - 23:06

Türkiye'ye çıkışan Maliki İran'a sessiz!

Gergin günler geçiren Türkiye - Irak ilişkilerinin bu duruma gelmesinde etkili olan figürlerden biri de, şu an Türkiye'de bulunan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi.

Ülkesinde tutuklama kararı bulunan Haşimi, iç işlerine karışmakla suçladığı Türkiye'yi, 'bölgede düşman devlet haline gelmeye başlamakla' itham eden Başbakan Nuri El Maliki'nin açıklamasına Yalova'dan yanıt verdi.

Haşimi, İran'ı kastederek, "Açık açık 'Bizim Irak üzerinde etkimiz' var sözlerine Irak hükümeti sessiz kaldı. Asıl içişlerine karışmak olarak bu açıklamanın algılanması lazımdı" dedi.

Haşimi şunları söyledi:
''Sevdiğim ve saydığım dostum Recep Tayyip Erdoğan, 'Irak sağlıklı bir ortamda değil' demişti. Irak Başbakanı'nın da bu açıklamayı geniş bir görüşle karşılaması gerekirdi. Türkiye'nin kendi görüşünü zorla Irak'a empoze edeceğini düşünmüyorum. Ancak Türkiye'nin Irak'ta olan bitenden endişe etmesi de gayet doğaldır. Zira Irak'ta olanlar olumlu ya da olumsuz Türkiye'yi etkileyecektir.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu açıklamasının Irak içişlerine karışmak olarak algılanması doğru bir yaklaşım değildir. Irak'ın bir komşusunun açık açık 'Bizim Irak üzerinde etkimiz' var sözlerine Irak hükümeti sessiz kaldı. Asıl içişlerine karışmak olarak bu açıklamanın algılanması lazımdı. Türkiye'nin komşusu hakkında endişe etmesi, içişlerine karışması anlamına gelmemektedir.''

HAŞİMİ DE ENDİŞELİ
Irak'ta bir mezhep çatışması çıkmasından endişe duyduğunu ifade eden Tarık Haşimi, ''Irak'ta şu an için en endişe verici konu, mevcut siyasi sorunlar bir mezhep çatışmasına dönüşebilir. Türkiye Başbakanı da bizim gibi bundan endişeli. Irak'ta bir tarafın iktidarı ele geçirip diğer tarafı bertaraf etmesinden ciddi endişe duyuyorum. Irak'taki hükümet tüm Irak halkını kucaklamalıdır. Irk, din, dil mezhep gözetmeksizin herkesin hükümeti olmalıdır. Irak, anayasasında belirtildiği gibi medeni bir devlet olmalıdır. Irak Anayasası'nda böyle yazıyor ama uygulamada tam tersi yapılıyor. Anayasaya aykırı uygulamalar var'' dedi.

"İRAN'IN ETKİSİNE İTİRAZ YOK"
İran'ın Irak üzerindeki etkisini de değerlendiren Haşimi, ''İran'ın Irak üzerindeki etkisine kimse itiraz etmedi. İran bunun onur verici olduğunu düşünüyor. İran, ABD'yi Irak'tan çıkmaya kendilerinin mecbur bıraktığını söyleyerek Irak'taki etkisini daha da artırmaya çalışıyor'' dedi.

SON KONUŞAN GÜL OLDU
Bu arada, Maliki’nin açıklamalarıyla ilgili son değerlendirme, 23 Nisan resepsiyonunda konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den geldi.

"Türkiye'nin hiçbir gizli ajandası yok, Türkiye Irak'ta istikrar ve huzur ister" diyen Gül, bu durumu kendi istikrarı kadar önemseyen Türkiye’nin mezhep ayrımcılığı yapmadığını da söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...