'Türkiye'ye gitme kararı akıllıca'

New York Times gazetesi Obama'nın Türkiye ziyaretini yorumladı...

Haberler - Anadolu Ajansı 05.04.2009 - 15:55

'Türkiye'ye gitme kararı akıllıca'

ABD'nin New York Times gazetesi, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyareti öncesinde başmakalesini Türkiye'ye ayırdı. Makalede, "ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'yi Batı'ya daha sıkı bağlaması gerektiği" belirtildi. Haberde, "önemli bir müttefik ve önemli bir demokrasi olan Türkiye ile ilişkilerin, güvence altına alınması gerektiği" yazıldı.


"Başkan Obama ve Türkiye" başlıklı baş makalede, Obama'nın Avrupa'ya yaptığı ilk resmi ziyaret sırasında Türkiye'ye gitme kararının akıllıca olduğu, ABD'nin Irak ve Afganistan kadar İran ve Ortadoğu'da barışı sağlamada da Türkiye'nin işbirliğine ihtiyacı olduğu vurgulandı.

Gazete, ABD Başkanı Obama yönetiminin Türkiye'nin Avrupa ile olan ilişkilerinde ve reformlar konusunda kendisine destek vermesi gerektiğini ve Türkiye'yi Batı'ya daha sıkı bağlaması gerektiğini yazdı.

"AK Parti'nin pazar ekonomisine dayalı politikalarının getirdiği ekonomik büyüme ve AB ile artan ticari ilişkiler sonucunda 2007 yılında etkileyici bir şekilde yeniden seçildiği" ifade edilen makalede, "hükümetin ülkede insan haklarını da genişlettiği ve yasaları Avrupa standartlarına getirdiği" kaydedildi.

OBAMA SARKOZY'Yİ İKNA ETMELİ
"Bu reformların daha sonra durduğu ve AB üyeliği için duyulan heyecanın azaldığı" görüşü savunulan yazıda, "özellikle Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'yi AB'nin dışında tutmak için elinden geleni yapacağını açıkça belli etmesinin de Türkiye'nin AB üyelik sürecine hiç yardımcı olmadığı" belirtildi.

"Başkan Obama, Sarkozy ve diğerlerini Müslüman nüfusa sahip bir demokrasi olan Türkiye'yi AB'ye kabul etmenin herkesin çıkarına olduğuna ikna etmelidir" ifadesinin kullanıldığı makalede, "Obama'nın aynı şekilde Ankara'yı da gerekli reformların Türkiye'nin demokrasisini güçlendireceğine ve daha fazla istikrar ve büyüme getireceğine ikna etmesi gerektiği" kaydedildi.

AFGANİSTAN İÇİN TÜRKİYE'YE İHTİYACIMIZ VAR
Makalede, "Türkiye'nin Afganistan'da okul inşa edilmesine yardımcı olma isteğinin memnuniyet verdiği, ancak Afganistan'daki durumun kötü olduğu" da belirtilerek, "NATO'nun Afganistan'da daha fazla askeri birliğe, ABD'nin de Afganistan'a asker ve ekipman göndermeye ve Irak'tan asker ve ekipman çekmede Türkiye'nin askeri üslerine ulaşmaya ihtiyacı olduğu" ifade edildi.

OBAMA ERMENİ İDDİALARINI KABUL ETMEMELİ
"Türkiye ile Ermenistan ilişkilerinin yakında normalleşebileceği yönünde haberlere" işaret edilen yazıda, "Ermeni tasarısının ABD Kongresine sunulmamasının ve tasarının geri çekilmesinin Türkiye ve Ermenistan için çok daha iyi olacağı" belirtildi ve "seçim kampanyası sırasında Ermeni iddialarını kabul edeceğini söyleyen Başkan Obama'nın bunu yapmaması gerektiği" kaydedildi.

"Bush yönetiminin Irak'taki yıkıcı savaşının Türkiye'de Amerikan karşıtlığına neden olduğunu" yazan gazete, "Obama'nın Türkiye ziyaretinin bu duyguları muhtemelen yatıştıracağını" belirtti. Gazete, ''Ancak Başkan Obama önemli bir müttefik ve önemli bir demokrasi olan Türkiye ile ilişkilerini güvence altına almak için bunun ötesine geçmelidir'' ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...