Türkiye'ye karşı Rum-Ermeni ittifakı

Avrupa ve ABD'de 1980'li yıllarda onlarca Türk diplomatı şehit eden Ermeni teröristlerin Rumlardan yardım aldığı ortaya çıktı.

30.12.2010 - 16:06

Gizliliği 30 yıl sonra kaldırılan İngiliz milli arşivleri bir gerçeği daha ortaya çıkardı: Türkiye’ye karşı Rum-Ermeni ittifakı. İngiltere’nin Bonn Büyükelçiliği’nden başkent Londra’ya gönderilen bir kriptoda, 1980’li yıllarda Avrupa ve ABD’de Türk diplomatlarına karşı kanlı eylemlerde bulunan Ermeni teröristlerin Rumlarla ittifak yaptığı belirtiliyor.

Milliyet gazetesinin haberine göre 8 Ocak 1980 tarihli İngiliz belgesinde, Ermenilerin Türk diplomatlara yönelik kanlı saldırılarına geniş bir şekilde yer veriliyor. Alman politikacı Dr. Bensch ile yapılan bir sohbetin konu edildiği kriptoda İngiliz diplomat, Ermenilere kimin yardım ettiği konusunda bir bilgisi olup olmadığını soruyor.

Almanların ellerinde bu konuyla ilgili bazı bilgiler bulunduğunu belirten Dr. Bensch, bu bilgilerin pek güvenilir kaynaklardan gelmiş olmamasına karşın, son saldırılardan sorumlu Ermeni grupların Dr. Lyssarides tarafından korunduklarını söylüyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından bu kripto üzerine düşülen notta ise, Rum politikacı Lyssarides hakkında kapsamlı bir dosya hazırlanması gerektiğine dikkat çekiliyor. Kriptoda adı geçen Dr. Lyssarides’in Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki Sosyalist Parti’nin kurucusu olan Vassos Lyssarides olduğu ifade ediliyor.

Lyssarides’in aşırı bir Türk karşıtı olduğunun altı çizilen kriptoda, Rum politikacının 1972 yılında Yunanistan’daki diktatörlüğe karşı kullanılmak üzere patlayıcı madde satarken Almanya’da gözaltına alındığı, dönemin Kıbrıs Cumhurbaşkanı Makarios’un müdahelesiyle serbest bırakıldığı belirtiliyor. Bu bilgiler üzerine İngiltere Dışişleri Bakanlığı kripto üzerine düşülen bir notta Lyssarides hakkında özel bir dosya hazırlanması gerektiğine dikkat çekiyor.

1970’li ve 1980’li yıllardaki saldırılar deyince akla Ermeni terör örgütü ASALA geliyor. Türk vatandaşlarına yönelik Ermeni saldırıları 1973’te başladı. Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Mehmet Baydar ve Konsolos Bahadır Demir, 78 yaşındaki Amerikan uyruklu Ermeni Gurgen (Karakin) Yanikiyan tarafından şehit edildi. Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği İdari Ataşesi Galip Özmen ile kızı Neslihan Özmen (14), bir teröristin silahlı saldırısı sonucu katledildiler. ASALA’nın Türkiye içinde ilk terör eylemi 1982’nin 7 Ağustos tarihinde Ankara Esenboğa Havalimanı’nda gerçekleştirdiği bomba saldırısı olmuştur. Saldırıda 9 kişi hayatını kaybetmiş, 72 kişi yaralanmıştır. Galip Özmen’in eşi Sevil Özmen ve oğulları Kaan Özmen olaydan yaralı olarak kurtuldu. Saldırıyı ASALA üstlendi. Ermeni teröristler, 21 ülkenin 38 kentinde, 39’u silahlı, 70’i bombalı, biri de işgal şeklinde olmak üzere toplam 110 terör olayı gerçekleştirmişlerdir. Bu saldırılarda Türkiye’nin 42 diplomatı şehit olurken, 4 yabancı uyruklu kişi de hayatını kaybetmiş, 15 Türk ve 66 yabancı uyruklu kişi de yaralanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...