Türkiye'ye olimpiyat özrü

2020 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği için İstanbul'la yarışan Tokyo'dan gelen açıklamalar krize dönüştü. "İslam ülkelerinde ortak olan tek şey Allah, birbirleriyle sürekli kavga ediyorlar" ifadesini kullanan Tokyo valisi Naoki Inose, Türkiye'den özür diledi.

NTV Haber 30.04.2013 - 11:43

Türkiye'ye olimpiyat özrü

Tokyo valisi Naoki Inose'nin Türkiye ve İslam ülkeleri ile ilgili yorumları 2020 Olimpiyat Oyunları evsahipliği yarışına gölge düşürdü.

"İslam ülkelerinde ortak olan tek şey Allah, birbirleriyle sürekli kavga ediyorlar" diyen Tokyo valisi Naoki Inose tepkiler üzerine Türkiye'den özür diledi.

Aynı zamanda Tokyo'nun 2020 Olimpiyat Oyunları Komitesi başkanlığını da yürüten Inose, "Sadece İslam dünyasındaki bazı ülkelerin birbirleriyle çatıştığını söylemiştim ama bu uygun bir açıklama değildi. Bunu düzeltmek istiyorum. Özür diliyorum. Açıklamalarım İslam dünyasında yanlış anlaşılabilir. Bu nedenle açıkça özür diliyorum" dedi.

İstanbul'un maddi imkanlarının ve ulaşım sisteminin olimpiyatlar için yetersiz olduğunu iddia eden Tokyo valisi Naoki Inose, Türkiye'nin genç nüfusunu da "insanlar erken ölüyorsa bunun bir manası yok" sözleriyle değerlendirmişti.

TÜRKİYE TEMKİNLİ
Tokyo valisi Naoki Inose"nin Amerikan New York Times gazetesine yaptığı bu açıklamalar Türk makamaları tarafından itidalle karşılandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, "Bu açıklamalar olimpik değerlerle bağdaşmıyor" derken, İstanbul Olimpiyat Komitesi yorum yapmadı.

UYARI ALACAK
Uluslararası Olimpiyat Komitesi talimatlarına göre aday şehirlerin birbirleri hakkında imajlarına zarar verecek açıklamalar yapması yasak.

Japonya'nın bu açıklamalar nedeniyle Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından da uyarı alması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...