Türkiye'ye yaptırım öngören tasarı Senato'da kabul edildi

Türkiye’ye CAATSA yaptırımlarının 30 gün içinde uygulanmasını talep eden 2021 Savunma Bütçesi ABD'de Temsilciler Meclisi'nin ardından Senato’dan da geçti. Son adım olarak Başkan Donald Trump’ın önüne imzaya gidecek.

Haberler - NTV Haber 12.12.2020 - 02:51

Türkiye'ye yaptırım öngören tasarı Senato'da kabul edildi

Trump'ın belirli koşulları karşılamaması halinde veto edeceği söylediği tasarı, Senato'dan 13'e karşı 84 oyla geçti.

Tasarı Kongre’nin her iki kanadında da üçte ikiden büyük oy çoğunluğuyla kabul edildiği için, Trump'ın vetosu geçersiz kılınabilecek. Trump’ın veto hakkını kullanması için Pazar günleri hariç 10 günlük bir süresi var.

Bu süre zarfında Trump, yasayı imzalamasa bile 10 gün sonunda yasa, otomatik olarak onaylanmış kabul edilecek.

Tasarıya göre, başkanın CAATSA kapsamında belirtilen 12 maddeden en az 5’ini 30 gün içinde uygulaması gerekiyor. Ancak bu maddelerin hangileri olduğu bilinmiyor.

Washington'dan yansıyan haberler en hafif senaryonun gündemde olduğu yönünde. Türk diplomatik kaynaklar olası yaptırımların ekonomik olmayacağı, savunma alanıyla sınırlı kalacağı görüşünde.

Yaptırım kararı, Türkiye'nin ötesinde Washington'ın, Rusya'dan askeri ekipman satın almayı düşünen partnerlerine bir mesaj olarak yorumlanıyor. Yabancı basında kararın Amerikan yönetimi için riskler taşıdığı da vurgulanıyor.

Sayfa Yükleniyor...