Türkiye'yi anlatırken, İran gafı yaptı

İngiltere Başbakanı David Cameron, "Türkiye'nin AB üyeliğini neden desteklediği" yönündeki soruya yanıt verirken, İran hakkında bir gaf yaptı.

06.08.2010 - 13:13

Türkiye'yi anlatırken, İran gafı yaptı

İngiltere Başbakanı David Cameron, Türkiye'nin AB üyeliğine destek verdiği bir konuşmada İran'ın elinde nükleer silah olduğunu söyledi. Henüz Mayıs ayında Başbakanlık koltuğuna oturan Cameron'ın gafı, ülkesinde eleştirilere neden oldu.


Cameron'un bu açıklaması İngiliz basını ve muhalefeti tarafından "en güncel ve temel dış olitika konusunda dahi yeterli bilgisi yok" eleştirilerine yol açtı.

İngiltere'nin güneydoğusundaki Hove'da seçmenleriyle biraraya gelen Cameron'a Türkiye'nin AB üyeliğini neden desteklediği sorusu yöneltildi. Cameron da bu soruya cevaben Türkiye'nin "Ortadoğu barış süreci ve İran'ın elindeki nükleer silahlar" gibi sorunların çözümünde önemli etki yapabileceği yanıtını verdi.

Cameron'ın İran'ın elinde nükleer silah olduğunu söylemesi bir anda ortalığı karıştırdı. Zira İran nükleer programının barışçıl amaçlar taşıdığını öne sürerken, Batılı devletler ise Tahran'ın silah üretiyor olmasından endişeli. Ancak İran'ın "nükleer silahlara sahip olduğu" iddiası ispatlanmış değil.

'DİLİM SÜRÇTÜ'
Bu potun ortalığı karıştırması üzerine İngiliz Başbakanlığı konuya açıklık getiren bir açıklama yaptı.

Açıklamada bu sözler bir dil sürçmesi olarak nitelendirilirken, Cameron'ın İran'ın nükleer programından bahsettiğinin ortada olduğu ifade edildi.

'DIŞ POLİTİKA BECERİKSİZİ!'
İngiltere'de muhalefette bulunan İşçi Partisi üyeleri Cameron'ın sözlerini sert bir dille eleştirmekte gecikmedi.

İşçi Partisi, Cameron'a bir "dış politika beceriksizi" yakıştırmasını yaptı.

TÜRKİYE'Yİ ÖVMÜŞTÜ
Mayıs ayında Başbakan olduğundan bu yana dış politika uygulamaları eleştirilen Cameron, geçtiğimiz günlerde geldiği Ankara'da Türkiye'yi öven ve AB üyeliğini destekleyen açıklamalar yapmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...