'Türkiye'yi övmek istiyorum'

Suriye'deki iç savaş nedeniyle en büyük yükü Türkiye'nin çektiğini belirten NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye'yi yüz binlerce mülteciye kucak açtığı için övmek istiyorum. Türkiye sırtında çok büyük bir yük taşıyor"dedi.

Haberler 10.10.2014 - 13:42

'Türkiye'yi övmek istiyorum'

Türkiye'de çeşitli temaslarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Gaziantep'te NATO'ya ait Patriot'ların bulunduğu üssü ziyaret etti.

Ankara'daki temasları sırasında "güvenli bölge" ve "uçuşa yasak bölge" önerisinin de, gündeme geldiğini dile getiren NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Güvenli bölge ve uçuşa yasak bölge önerisini koşuştuk ancak bu IŞİD'e karşı koalisyonun da bir konusu olacak. Şimdiye kadar NATO ya böyle bir öneri gelmedi" şeklinde konuştu.

ABD ve koalisyon güçlerinin zaten IŞİD'e karşı bir askeri operasyon düzenlediğini hatırlatan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Suriye de katliamlar devam ediyor. Burada siyasi bir çözüm bulmak gerekiyor. Çok karmaşık bir bir sorunla karşı karşıyayız" dedi.

"Yabancı savaşçılarının kendi ülkelerine dönmesi bütün NATO üyelerine bir tehdit oluşturuyor" diyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yabancı savaşçılar konusunda istihbarat paylaşımını artıracaklarını da vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...