‘Türkiye’yi reddedemeyiz’

Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Hollandalı parlamenter Ria Oomen Ruijten, Türkiye ile ilgili son raporunu ve  son gelişmeleri NTV'ye değerlendirdi.

NTV Haber 11.12.2013 - 18:45

‘Türkiye’yi reddedemeyiz’

Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Hollandalı parlamenter Ria Oomen Ruijten, Türkiye ile ilgili son raporunu ve  son gelişmeleri NTV Strasbourg muhabiri Kayhan Karaca'ya değerlendirdi. ‘Türkiye'yi reddedemeyiz’ diyen Ruijten, demokratikleşme paketine destek verdi ‘ama eksik’ dedi.

Ria Oomen Ruijten, Türjkiye’nin AB süreci ve demokratişleşme paketi üzerine NTV’ye açıklamarda bulundu. Ruijten, demokratikleşme paketini desteklerken, bununla birlikte eksikler olduğunu belirtti.

NTV Strasbourg muhabiri Kayhan Karaca’ya konuşan Ruijten, “Türkiye'yi reddedemeyiz, reddetmemeliyiz. Türkiye, AB'nin mutlak öneme sahip bir komşusu. Gelecek bize ne getirecek, bunun yanıtını veremem ama şimdi müzakere ediyoruz. Müzakere her zaman açık bir süreçtir. Gelecekte kararı Türkiye ve AB beraber verecekler” ifadesini kullandı.

'DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ ÖNEMLİ AMA EKSİK'
Ruijten, demokratikleşme paketinin tüm etik grupları içermesi gerektiğini vurguladı.

Ruijten, “Bu paket büyük ölçüde Kürt sorununu da kapsıyor. Fakat Türkiye'deki diğer grupları da kapsamalı. Örneğin Aleviler de daha fazla hakka sahip olmalılar. Demokratikleşme paketinde onlardan söz edilmiyor. Türkiye'de tüm grupların diğerleriyle eşit haklara sahip olması çok önemli. Eğer Avrupa kulübüne dahil olmak istiyorsanız, demokrat olmalısınız, adalet sisteminiz tarafsız ve bağımsız olmalı, basın ve medya özgürlüğüne saygı duymalısınız” dedi.

Ruijten, Türkiye’de yaşanana gelişmelerin olumlu olduğunu belirtirken, çözüm süreci için muhalefetin de destek vermesi gerektiğini söyledi.

Ruijten, “Son bir yılda olumlu gelişmeler gördük. 3'üncü ve 4'üncü reform paketlerini gördük fakat bunlar yeterli değil. 5'incisi de gelmeli. Ancak zihinler sadece paketlerle değişmez. Yargıya bakıyor ve kimi zaman kendi kendime 'yargıçlar ve savcılar yeterince eğitim gördü mü acaba' diye soruyorum.

‘Gezi Parkı olaylarıyla toplantı özgürlüğünün tehdit altında olduğunu gördüklerini’ belirten Ruijten, “Polisin gösterilerdeki tavrı da önemli. Polis bu olaylara daha bağımsız yaklaşmalı” dedi.

Çözüm sürecine muhalefetin de destek vermesi gerektiğini belirten Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü, gazeteci Mustafa Balbay'ın serbest bırakılmasından mutuluk duyduğunu, diğer benzer tutukuluların serbest kalması gerektiğini de söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...