'Türkler tamir edeceğine yıkılsın daha iyi!'

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos, KKTC'deki bir manastırın Türk Vakıflar İdaresi tarafından restore edilecek olmasına, "Türkler tamir edeceğine yıkılsın daha iyi!" diyerek tepki gösterdi.

NTV Haber 01.11.2010 - 15:44

'Türkler tamir edeceğine yıkılsın daha iyi!'

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos, KKTC'deki bir manastırın restorasyon çalışmalarının Kıbrıs Türk Vakıflar İdaresi tarafından yapılacak olmasına sert tepki gösterdi.

Rum Başpiskopos, "Manastır Türkler tarafından tamir edileceğine yıkılsın daha iyi" dedi.

Rum başpiskopos, Kıbrıs Türk Vakıflar İdaresi'nin Dipkarpaz'daki Apostolos Andreas manastırının restorasyon çalışmaları için ihaleye çıkmaya hazırlandığını söyledi.

Başpiskopos "Manastır Rum kilisesinin malıdır. Restorasyonu bizim üstlenmemiz gerekir. Türk Vakıflar İdaresi tarafından restore edileceğine yıkıldığını görmek daha iyi" dedi.

Manastırın restorasyonu konusunda insiyatifin Birleşmiş Milletler ve Güney Kıbrıs'taki Amerikan Büyükelçiliği'nde olduğunu belirten Hrisostomos, kilisenin Türk Vakıflar İdaresi'ni muhatap almayacağını savundu.

Başpiskopos bu çerçevede vakıflar idaresinin görüşme talebini reddettiklerini belirti.

KKTC'nin Karpaz burnunda yer alan Apostolos Andreas manastırı Hıristiyan dünyasının en önemli ibadet yerlerinden biri olarak kabul ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...