Türklere hakaret eden Yunan vekil genel kuruldan çıkartıldı

Avrupa Parlamentosu'ndaki konuşmasında Türklere hakaret eden aşırı sağcı Yunan milletvekili, salondan atıldı. Bu tür ifadelerin kabul edilemeyeceğini söyleyen Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, iç soruşturma başlatacağını söyledi.

Anadolu Ajansı 09.03.2016 - 19:17

Türklere hakaret eden Yunan vekil genel kuruldan çıkartıldı

Genel kuruldaki oturumda AB Konseyi adına dönem başkanı Hollanda’nın Savunma Bakanı Jeanine Hennis-Plasschaert ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis söz aldı.

Genel kuruldaki tartışmada, parlamenterlerin önemi bir kısmı, Türkiye ve AB arasında sığınmacı krizinde varılacak yeni anlaşmanın, "uluslararası sığınmacı kurallarına uygun olması" yönünde görüş belirtirken, söz konusu anlaşma taslağıyla ilgili daha fazla kendilerine bilgi verilmesini istedi.

Yine görüşmede söz alan parlamenterlerin önemli bir kısmı vize muafiyeti ile Türkiye arasında yürütülen tam üyelik müzakereleri ile sığınmacı krizi arasında bağ kurulmamasını talep eden görüşleri dile getirdi.
Genel kuruldaki görüşmede Türkiye’de basın özgürlüğü konusu, Güneydoğu’daki gelişmeler ve Zaman gazetesine kayyum atanması konusu da gündeme getirildi.

Görüşmede söz alan Sosyalist Grup Başkanı Gianne Pittella, "Türkiye’nin AB üyeliği ile sığınmacı krizi arasında bağlantı kurulmaması gerektiğini" iddia etti.

Hristiyan Demokrat Grup Başkanı Manfred Weber, Türkiye ve AB zirvesi sonuçlarını "olumlu" gördüklerini belirtti. Weber, bununla birlikte vize muafiyeti ile ilgili çekincelerini dile getirerek, Türkiye’nin vize muafiyeti konusunda kriterleri yerine getirmekten uzak olduğunu belirtti.

AB dönem başkanı Hollandalı Bakan Jeanine Hennis-Plasschaert ise yaptığı konuşmada, Türkiye ve AB zirvesi arasında düzenlenen zirve ve Türkiye’nin önerileri konusunda Avrupalı Parlamentere bilgi verdi. Hollandalı bakan, gelecek AB zirvesinde anlaşma sağlanması halinde sığınmacı krizinin çözümü konusunda önemli bir adım atılmış olacağını ifade etti.

YUNANLI PARLAMENTER GENEL KURULDAN ÇIKARTILDI

Öte yandan Yunan aşırı sağcı parlamenter Eleftherios Sydanidos genel kurumdaki tartışmada Türklere hakaret dolu eleştiriler yöneltince, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz müdahale etmek zorunda kaldı.

Schulz, Türkler aleyhine ırkçı ve hakaret dolu sözler kullanan Yunanlı parlamenterin genel kuruldan dışarı çıkartılmasını kararlaştırdı. Yunanlı parlamenteri sert bir şekilde uyaran Schutz, "Ben burada bir ilke kararı alıyorum. Bu parlamentoda ırkçı sözlerle kırmızı çizgiyi geçenlerin sayısı giderek artıyor" ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...