Türklere hakaret istifa getiriyor

Alman Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Thilo Sarrazin'in, Türk ve Araplara hakaret ettiği gerekçesiyle istifası isteniyor.

05.10.2009 - 14:25

Almanya'da yaşayan Türklere ve Araplara hakaret eden Alman Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Thilo Sarrazin’in istifası yakın.

Süddeutsche Zeitung gazetesinin haberine göre, Merkez Bankası Başkanı Axel Weber, Sarrazin’in istifa etmesi gerektiği görüşünde.

“Bankamızın imajına gölge düştü. Bu giderilmeli!" diyen Weber, merkez bankasında çalışan herkesin, kurumun saygınlığını düşünerek hareket etmesi gerektiğini, aksi davranışta bulunanların bunun bedelini ödeyeceğini söyledi.

Berlin’in Sosyal Demokrat eski Maliye Senatörü Thilo Sarrazin, “Lettre International” adlı dergiye verdiği mülakatta, "Yanlış politikalar yüzünden Berlin’de nüfusu artan Türk ve Arap göçmenlerin, üretimde manavlıktan başka işlevi olmadığını söylemişti.

“Devletten geçinen, bu devlete karşı çıkan, çocuklarının meslekleri ile yeterince ilgilenmeyen ve sürekli başörtülü yeni küçük kızlar dünyaya getirenleri kabul etmek zorunda değilim” diyen Sarrazin, Almanya‘ya katkısı olmayanların gitmesinden yana olduğunu belirtti.

Sarrazin, Berlin'e entellektüel ithal etmek zorunda kalacaklarını da sözlerine ekledi.

Berlin Savcılığı, Thilo Sarrazin hakkında soruşturma başlattı. Savcılık, Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesinin sözlerinin toplumda nefreti körükleme suçu kapsamına girip girmediğini araştırıyor.

SÖZLERİM YANLIŞ ANLAŞILDI
Yaptığı yazılı bir açıklamayla sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyleyen ve üzüntülerini belirten Sarrazi‘nin özürü, Almanya'daki göçmen kuruluşlarını ikna etmeye yetmedi.

Bazı dernekler yasal yollara başvurmayı planlıyor. Sarrazi'nin Sosyal Demokrat Parti SPD‘den istifa etmesini isteyenlerin sayısı da giderek artıyor.

Süddeutsche Zeitung'un haberine göre, Almanya Merkez Bankası yetkililerinin, Sarrazin ile yapılan röportaji yayınlanmadan önce okuduğu, bazı pasajlari değiştirmesini istediği, ancak Sarrazi‘nin bunu dikkate almadığı belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...