Türklere vize kalkınca, Yunanlar da mutlu oldu

Yeşil pasaport sahiplerinin artık Yunanistan’a vizesiz geçebilmeleri hem Yunan adalarındaki esnafı, hem de Türk turistleri mutlu etti.

Haberler 20.08.2010 - 16:33

Yeşil pasaport sahipleri artık Yunanistan’a vizeye gerek olmadan geçiş yapabiliyor. Bu yeni uygulama hem Yunan adalarındaki esnafı, hem de Türk turistleri mutlu etti. Özellikle Türkiye’ye yakın olan Kos, Midilli ve Rodos gibi adalarda esnaf, kriz ortamında Türk turistlerin yeni bir nefes olduğunu söylüyor.

Başbakan Erdoğan, Mayıs ayında Yunanistan’a yaptığı ziyarette, Yunanistan başkanı Yorgo Papandreu ile yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarına Yunanistan’a vizesiz giriş hakkı sağlayan bir protokol imzalamıştı. Gerekli düzenlemelerin ardından, 28 Temmuz’dan itibaren protokol yürürlüğe girdi ve yeşil pasaport sahipleri, 90 güne kadar olan seyahatlerinde Yunanistan’a vizesiz geçiş yapmaya başladı.

VİZE OLSA, GİTMEZDİK
Vizesiz geçişlerin başlaması ile Türkiye’den Yunanistan’a seyahat edenlerin sayısında da belirgin bir artış meydana geldi. Yeşil pasaport sahipleri uygulamadan memnun. Memur emeklisi Birsen Yalçın, bize sadece bir saat uzaklıktaki bir yere gitmek için günlerce vize almaya çalışmaktansa gitmemeyi yeğliyorduk” diyor. Bodrum’dan Kos’a giderken konuştuğumuz bir çok kişi de yeşil pasaporta vize muafiyeti gelmeseydi adalara gitmeyi düşünmeyeceklerini söylüyor. Seyahat acentaları da seneye Yunan adalarına sefer saatlerini arttırmayı düşündüklerini, tüm Türk vatandaşlarına vize muafiyeti gelmesi halinde şu an zaten çok olan ilginin daha da artacağını vurguluyor.

Uygulama daha çok yeni olmasına rağmen etkisi hissediliyor. Özellikle Bodrum, Marmaris ve Ayvalık’tan karşıdaki adalara yönelik feribot seferlerinde en az bir gün önceden bilet almak

25-30 EURO'YA GİDİŞ-DÖNÜŞ
Kos (İstanköy) adası Bodrum’a sadece 1 saat mesafede. Ayvalık ve Midilli (Lesbos) adasının arası sadece 8.5 kilometre. Aynı şekilde Marmaris’ten Rodos’a gitmek de yaklaşık 50 dakika sürüyor. Bilet fiyatlarının yaklaşık 25- 35 Euro arasında değişmesi ve turizm acentelerinin günübirlik turlarda dönüş ücreti almaması da Türk turistlerin Yunan adalarına gitmesi teşvik ediyor.

Yunanlı esnaf da Türkiye’den gelen turistlerin arttığını, üstelik bu turistlerin çoğu alışveriş yaptığı için, artışın daha da fazla olmasını umut ettiklerini söylüyor. Kos adasında hediyelik eşya dükkanı işleten Thanassis Christopoulos, "Yıllardır Kos’tan Bodrum’a özellikle Salı yani Bodrum pazarının olduğu günlerde en az 4 feribot seferi yapılıyor. Vizenin kalkması ile birlikte bu ilgi karşılıklı olmaya başladı, umarım en kısa sürede bütün vatandaşlara vizesiz geçiş izni verilir" diyor.

TÜRKLER İÇİN ÖZEL PROGRAMLAR GELİYOR
Rodos'da bir turizm acentasında çalışan Giorgios Theofilis de ilerleyen zamanla birlikte Türk turistlerin sayısında artış beklediklerini ve gelecek sene Türkiye’den gelecekler için özel tur programları hazırlamayı düşündüklerden bahsediyor.

Sayfa Yükleniyor...