'Türklere yanıt borcumuz var'

ABD'nin IŞİD'le mücadele koordinatörü John Allen, IŞİD konusunda Türkiye ile yapıcı görüşmeler yaptıklarını belirterek, "Türklere yanıt borcumuz var' dedi.

Haberler - NTV Haber 16.10.2014 - 12:33

'Türklere yanıt borcumuz var'

ABD'nin IŞİD'le mücadele koordinatörü John Allen, Ortadoğu, Avrupa ve Türkiye'deki temaslarının ardından düzenlediği basın toplantısında gelinen noktayı özetledi.

Türkiye ile yapıcı görüşmeler yaptıklarını belirten John Allen, "Türklere yanıt borcumuz var" ifadesini kullandı.

Allen, "Türklerle çok ayrıntılı ve yapıcı görüşmelerde bulunduk. Türkler dost ve NATO ortağı, birlikte çalışabileceğimiz bir dizi alan konusunda konuştuk. Gelinen aşamada İncirlik yada başka üslerle ilgili çok belirgin konulara girmek istemiyorum" dedi.

Türkiye'yi ikna çabasından öte bir durum olduğunu ifade eden Allen, Ankara’nın ulusal kaynaklarını kullanarak bir yükümlülük alacağını, bundan dolayı koalisyonun Türkiye dışında nasıl faaliyet göstereceğini öğrenmek istediğine dikkati çekti.

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le mücadele koordinatörü John Allen, "Türkler bunu anlamak istiyor, onlara bir dost ve NATO ortağı olarak yanıt borcumuz var” şeklinde konuştu.

Ilımlı Suriye muhalefetinin Türkiye'de eğitilmesi konusuna da değinen ABD'li general John Allen, “Türkiye eğitim tesislerinden birini sağlama ve eğitimcilerimize ev sahipliği konusunda isteklilik belirtti” dedi. ABD'li general

Eğitim görevini Washington'ın üstlendiğine dikkat çeken Allen, “Suriye’deki rejim konusunda Türkiye’nin hedefleriyle bizimki aynı, siyasi çözüm” dedi.

ABD'li general John Allen sözlerini şöyle bitirdi: "Suriye ve Suriye rejimi bağlamında, Türkiye'nin hedefi ile bizim hedefimiz sonuçta aynı. O da siyasi çözüm. Bizim açımızdan Esad'ın içinde yer almadığı bir siyasi çözüm. Bu konuda birbirimize çok yakın durduğumuza inanıyorum."

Sayfa Yükleniyor...