Kıbrıs Rum kesiminde, Dimitris Hristofyas’ın da aralarında bulunduğu bazı siyasi liderlere gönderilen tehdit mektupları gündemin üst sırasına yerleşti.

Mektuplarda “Türklerle kahve içmekten vazgeç” ifadesi dikkat çekiyor ve Hristofyas ölümle tehdit ediliyor.

Tehdit mektupları, Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’a, ana muhalefetteki DİSİ’nin Başkanı Nikos Anastasiadis’e, Meclis ve DİKO Başkanı Marios Karoyan’a ve Eğitim Bakanı Andreas Dimitriu’ya gönderildi.

TORUNLARINIZI KAÇIRACAĞIZ
Bazılarının içinde bıçak da bulunan zarflarda Hristofyas’la Anastasiadis’in torunlarının kaçırılacağı tehdidinde bulunuldu.

Rum basınına göre, 20 gün önce 6 Rum siyasiye birer tehdit mektubu gönderildi, ancak yalnız 4’ünün ismi açıklandı.

Tehdit mektupları aynı gün gönderildi, Karoyan ve Anastasiadis’e giden mektuplar, doğrudan partilerin posta kutularına bırakıldı. Zarfların üzerine alıcı isimlerinin yanı sıra “şahsa özel” ibaresi konuldu.

'TÜRKLERLE KAHVE İÇMEKTEN VAZGEÇİN'
Zarflar alıcılarının bürolarında açıldı ve içerisinden günlük gazetelerden kesilmiş harflerin yapıştırıldığı tehdit mektubunun yanı sıra bir de bıçak çıktı. ‘İraklis’ yani Herkül imzalı mektuplarda “Türklerle kahve içmekten vazgeçin” ifadesi yer aldı.

Bir başka siyasiye gönderilen mektupta “Seni uykunda öldüreceğim”, bir başkasında ise “Hristofyas’ı dinlemekten vazgeç” ifadeleri yer aldı.

Olayı araştıran polis tehdit mektuplarını gönderenlerle ilgili bazı bulgulara ve DNA izlerine ulaştı. Benzer tehdit mektuplarına internette de rastlandığı belirtiliyor.

Rum polisi, Dimitris Hristofyas ve Nikos Anastasiadis’in torunlarının kaçırılacağına dair başka bilgileri de araştırıyor. Bu yöndeki ilk bilgi yaklaşık iki ay önce bir ağır ceza mahkûmu tarafından ortaya atılmış, Hristofyas’ın ve Anastasiadis’in torunlarının kaçırılmasından söz etmişti.

Simerini Gazetesi haberi “Dört Siyasiye ölüm tehdidi: Hristofyas, Karoyan, Anastasiadis ve Dimitriu fanatiklerin hedef tahtasında” ifadesiyle verdi. Gazete tehdit mektuplarından birini de yayınladı.

Rum Meclis ve DİKO Başkanı Marios Karoyan ve DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis tehdit mektubu aldığını doğruladı. Anastasiadis, ifadelere başvurmayan polisi olayı ciddiye almamakla suçladı.

SEN BİR VATAN HAİNİSİN
Herkül imzalı tehdit mektuplarında Rum lider Hristofyas Kıbrıs sorununda aldığı tavizkar kararların yanı sıra hükümetteki icraatlarıyla da suçlanıyor. Mektuplar Hristofyas’ı uykusunda ölümle tehdit ediyor. Mektupta ‘İstediğin korumayı koy. Ben ve grubum senin gibi vatan hainlerini öldürmek için uzun yıllardır eğitiliyoruz. Sen bir vatan hainisin” ifadesi dikkat çekiyor.

Meclis başkanı Marios Karoyan’a gönderilen mektuptaysa, “Sen de Hristofyas’ın tavsiyelerini dinleyerek yoldan çıktın, kurtulmak için istifa et. Hristofyas sana ne diyorsa yapıyorsun, vicdanını ve DİKO camiasının söylediklerini dinlemiyorsun, bu senin hatan, sen artık yitiksin” ifadeleri yer alıyor.

Tehdit mektupları üzerine Rum polisi ve İstihbarat Teşkilatı (KİP) alarma geçti. Siyasileri korumaya yönelik önlemler artırıldı. Rum Polis Sözcüsü Mihalis Katsunodos, tehdit mektuplarını ve zarfların içinden çıkan bıçakları doğruladı ancak mektupları alan kişilerin isimlerini açıklamadı.