Türkmenistan'da Berdimuhammedov yeniden başkan seçildi

Türkmenistan'da dün yapılan devlet başkanı seçiminin resmi olmayan ilk sonuçları açıklandı. Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov oyların yüzde 97.69'unu alarak yeniden seçildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 13.02.2017 - 11:10 | Son Güncelleme : 13.02.2017 - 13:07

Türkmenistan'da Berdimuhammedov yeniden başkan seçildi

Türkmenistan Merkez Seçim Komisyonu, resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Türkmenistan Demokratik Partisi'nin adayı mevcut Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov'un oyların yüzde 97.69'unu aldığını duyurdu.

Komisyon, diğer adayların oy oranlarına ilişkin henüz açıklama yapmazken, devlet başkanı seçiminin resmi sonuçlarının daha sonra açıklanacağını belirtildi.

Merkez Seçim Komisyonu verilerine göre, 3 milyon 140 bin 865 kişinin oy kullandığı seçime katılım yüzde 97.27 oldu.

Seçimde Berdimuhammedov'un yanı sıra aralarında Türkmenistan Sanayiciler ve İşadamları Partisi milletvekili ve "Rysgal" Bankası Genel Müdürü Bekmurat Ataluyev ile Agrar Partisi yöneticisi Durduguluç Orazov'un bulunduğu 8 aday devlet başkanlığı için yarıştı.

Devlet başkanı seçimi için 39'u yurt dışında olmak üzere toplam 2 bin 587 sandık kurulmuştu.

Türkmenistan seçim yasasına göre, seçimlerin geçerli sayılabilmesi için herhangi bir katılım oranı aranmıyor, oyların yüzde 51'ini alan aday devlet başkanı seçiliyor.

GÖREV SÜRESİ 7 YILA ÇIKARILDI 

Anayasada yeni yapılan düzenlemeyle devlet başkanının görev süresi 5 yıldan 7 yıla çıkarıldı ve üst sınır olan 70 yaş sınırı kaldırıldı.

Seçimi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Şanghay İşbirliği Örgütü ve Bağımsız Devletler Topluluğu'nun aralarında olduğu uluslararası kuruluşlardan 151 yabancı gözlemci takip etti.

Gurbangulu Berdimuhammedov 7 yıllığına yeniden Türkmenistan devlet başkanı oldu. 
Gurbangulu Berdimuhammedov 7 yıllığına yeniden Türkmenistan devlet başkanı oldu. 

GURBANGULU BERDİMUHAMMEDOV KİMDİR?

Türkmenistan'ın 1957 doğumlu mevcut Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhammedov, 1979 yılında Türkmen Devlet Tıp Enstitüsünün Diş Hekimliği Fakültesi'nden mezun oldu. 1997 yılına kadar Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurumlarda ve Tıp Enstitüsünde çalışan Berdimuhammedov 1997 yılında Sağlık Bakanı olarak görevlendirildi. Berdimuhammedov 2001 yılında eski Devlet Başkanı Saparmurat Niyazov tarafından Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılığına getirildi.

Türkmenistan'ın ilk Devlet Başkanı Saparmurat Niyazov'un ölümünden sonra 21 Aralık 2006'ta cenaze töreni komisyon başkanı olarak görev alan Berdimuhammedov, aynı gün Türkmenistan parlamentosu tarafından Devlet Başkanı Vekili olarak görevlendirildi.

Ülkede 11 Şubat 2007'de yapılan devlet başkanı seçiminde 5 rakibi karşısında oyların yüzde 89.23'unu alarak 5 yıllığına devlet başkanı seçilen Berdimuhammedov, 12 Şubat 2012'de yapılan seçimde de oyların yüzde 97.14'ünü alarak yeniden devlet başkanı oldu.

Sayfa Yükleniyor...