Türkmenistan’dan Covid-19’a ‘üzerlik’ çözümü

Bugüne kadar hiç corona virüs vakası bildirmeyen Türkmenistan’da Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, corona virüsün ilacının Türk mitolojisi ve halk inanışlarında önemli bir yer tutan üzerlik otu olduğuna inandığını açıkladı. Berdimuhamedov, halkına virüsün yayılmaya başladığı dönemde üzerlik otu yakmayı önerdi. Bunun üzerine üzerlik otunun fiyatı beş kat arttı.

ntv.com.tr 22.12.2020 - 15:48

Türkmenistan’dan Covid-19’a ‘üzerlik’ çözümü

NTV.COM.TR

6 milyonu aşkın nüfusuyla bugüne kadar tek bir corona virüs vakası bildirmeyen Turmenistan’da Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, halkına corona virüs ile mücadele için öneride bulundu.

Berdimuhamedov, Türk mitolojisi ve halk inanışlarında önemli bir yer tutan üzerlik otunun bakterileri ve enfeksiyonları öldürmede etkili olduğununu açıkladı. Devlet Başkanı Berdimuhamedov tarafından yapılan açıklama sonrası fiyatında beş kat artış olan üzerlik otunun fiyatı bir manattan beş manata ( yaklaşık 11 TL) yükseldi.

ÖZBEKİSTANLI DOKTOR: İNSANLARI HAPŞIRTIYOR

Türkmenistan’ın komşusu Özbekistan’da doktor Bahrom Almatov ise bitkinin faydalı bazı özellikleri olduğunu ancak virüsler üzerinde doğrudan bir etkisinin bulunmadığı uyarısında bulunurken Doktor Almatov, "Kullanımdan sonra insanlar hapşırmaya başlıyor ve hapşırdıklarında vücuttaki toz dışarı atılıyor"sözleriyle Türkmenistan liderinin bitkiyle ilgili 'her derde deva' iddiasına karşı çıktı.

DSÖ: ÖNEMLİ BİR SAĞLIK KAYNAĞI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), üzerlik bitkisinin yakılmasıyla ilgili yorum yapmayı reddederken birçok ülkede geleneksel tıbbın "önemli bir sağlık kaynağı olduğunu" belirtti.

Madagaskar Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina, Türkmen lider Berdimuhammedov'a katıldığını belirterek corona virüsü yeneceğini iddia ettiği bir “şifalı bitki” tanıtmış ve kameralar önünde içmişti.

Sayfa Yükleniyor...