Türkmenlerden Bağdat'ta kurulan teknokrat hükümete veto

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşet Salihi, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin oluşturduğu yeni hükümette Türkmenlerin yer almamasını eleştirerek, açıklanan kabineden rahatsız olduğunu belirtti. Salihi, 2003 sonrası Irak'ta Türkmenlerin ilk kez kabine dışında kaldığının altını çizdi.

Anadolu Ajansı 08.04.2016 - 17:23

Türkmenlerden Bağdat'ta kurulan teknokrat hükümete veto
Irak Türkmen Cephesi Başkanı, yeni kurulan hükümette Türkmen bir adayın olmamasından rahatsız olduklarını belirtti.

Iraklı Türkmenler, yeni kurulacak olan hükümette kendilerinin temsil edilmemesinden rahatsız olduklarını belirtti.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi tarafından açıklanan listede Türkmenlerin temsil edilmemesini eleştiren Irak Türkmen Cephesi (İTC) Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşey Salihi, " Başbakan İbadi'nin teknokrat hükümet için belirlediği adaylar arasında Türkmenlerin olmaması, kötü bir gidişatı işaret ediyor" dedi.

 "TÜRKMENLER İLK KEZ KABİNE DIŞINDA"

Erşet Salihi yaptığı açıklamada, "Irak'ın Saddam rejiminden kurtarılmasından sonra kurulan hükümetlerde Türkmenler ilk kez kabine dışında bırakılıyor. Başbakan İbadi'nin belirlediği adaylar arasında Türkmenlerin olmaması, kötü bir gidişatı işaret ediyor. İbadi bu son hamlesiyle Türkmenleri emrivaki bir şekilde saf dışı bırakıyor. Türkmenler ya yok sayılıyor ya da mezhep adı altında temsil edilmek isteniyor. Şii ve Sünni Türkmenler şeklinde" ifadelerini kullandı.

“BİLİNÇLİ YAPILDIĞI KANISINDAYIZ”

Türkmenlerin Irak'ta mezhep olarak tanımlanmasını kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirten Salihi, "Sünni ve Şii adı altındaki temsiliyeti reddediyoruz. İbadi, Türkmenleri devre dışı bırakmayı göz önüne alıyorsa, bunun bilinçli ve planlı yapıldığı kanısındayız" dedi.

TEKNOKRAT HÜKÜMETLE YOLSUZLUK ENGELLENEMEZ

Başbakan İbadi'nin son reform adımlarında büyük eksiklerin olduğunu savunan milletvekili Salihi, ''Teknokrat bakanları iş başına getirerek yolsuzlukları durduramazsınız çünkü asıl yolsuzluklar tabanda, bakanlığın altındaki yetkililer arasında yapılıyor. 

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ülkedeki yolsuzlukları engellemek için teknokratlardan oluşan bir hükümet kurmaya çalışıyor.
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ülkedeki yolsuzlukları engellemek için teknokratlardan oluşan bir hükümet kurmaya çalışıyor.

Sözleşme, ihale ve anlaşmaları genel müdür, danışman ve bakan vekilleri yürütüyor. Başarılı bir reform için teknokrat sistemin tabandan başlaması gerekiyor" diye konuştu.

TEKNOKRAT HÜKÜMET İSTİYOR

Başbakan İbadi, 16 bakandan oluşan teknokratlar hükümetini 31 Mart'ta meclise sunmuştu.

Başbakan İbadi kurmak istediği teknokrat hükümet için bir türlü istediği desteği bulamıyor. 

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, İbadi'nin listesinde yer alan Kürt bakan adaylarına ilişkin, "Eğer görevi kabul ederlerse Kürtlere ihanet etmiş olurlar" yorumunu yapmıştı.

Yeni kabine için gelecek hafta salı günü mecliste güven oylaması yapılması bekleniyor.

TEKNOKRAT HÜKÜMET NEDİR?

Teknokrak hükümet, karar alma süreçlerinin "uzmanların" eline bırakıldığı bir yönetim şeklidir. 

Teknokrat hükümetlerde yönetim kademelerine akademisyenler, bilgi, deneyim ve tecrübe sahibi bilim insanları, mühendisler ve teknolojistler bulunur. 

Tunus'ta 2014 yılında bir teknokrat hükümeti kurulmuştu.

Sayfa Yükleniyor...