Tuzhurmatu'da Türkmenlerle Kürtler uzlaştı

Irak'ın Türkmen ilçesi Tuzhurmatu'da, Türkmenlerle Peşmerge arasındaki çatışmaları sona erdiren anlaşmaya imzalar atıldı.

DHA 28.04.2016 - 07:17 | Son Güncelleme : 28.04.2016 - 07:22

Tuzhurmatu'da Türkmenlerle Kürtler uzlaştı

Irak'a bağlı Türkmen ilçesi Tuzhurmatu'da Türkmenler ile KYB arasında süren çatışmalar son buldu.

23 Nisan'da başlayan çatışmalarda 8 kişi öldü ve 17 kişi yaralandı.

Tarafların üzerinde anlaştığı metne göre, silahlı güçler kent dışına çıkacak ve güvenliği sağlamak için kentin polis müdürü başkanlığında bir heyet kurulacak. 

Kentteki hayatı normale döndürmeyi ve iki taraf arasındaki sorunları diyalog yoluyla çözmeyi amaçlayan anlaşmayı, Bedir Tugayları Komutanı Hadi Elamiri ve KYB'li Kerkük Valisi Necmettin Kerim imzaladı.

Uzlaşma metninde şu maddeler yer aldı:

1- Durumu sakinleştirmek ve sorunları silaha başvurmadan diyalog yoluyla çözmek

2- Peşmerge ve Haşd Elşabi güçlerinin kentin dışına çıkması.

3- Tuzhurmatu polis müdürü başkanlığında ortak harekat odası kurmak. Bu odada Haşd Elşabi tabur amiri ve Peşmerge tabur amiri bulunacaktır. Kürt asayiş temsilcisi ve Haşd Elşabi güvenlik temsilcikleri de bu oda içinde olacaklar.

4- Kent içinde tüm silahlı görünümlere son vermek. Kentin giriş ve çıkışını normal trafiğe açmak ve giriş -çıkış noktalarında bulunan tüm silahlı güçleri çekmek ve orayı kurulan ortak güçlere teslim etmek.

5- Haşd Elşabi, peşmerge ve iki tarafın güvenlik dairelerinden oluşan ortak bir güç oluşturmak.

6- Yerel polis güçlerin oluşumunu gözden geçirerek kentin etnik grupları arasında dengeyi sağlamak ve onu güçlendirerek bir ay sonra ortak güçlerin yerini almak.

7- Maddi ve can kayıplarını belirlemek için bir kriz masası kurmak ve yapılan çalışma sonucunu bakanlar kurulunda kurulan merkez kriz masasına iletmek.

8- Bu anlaşmada geçen noktaların uygulamasını takip eden bir komisyon kurmak.

9- Kentin idaresiyle ilgili dengeyi sağlamak.

Sayfa Yükleniyor...