Twitter'da hacklenen hesaplarda "Nazi" mesajı

Türkiye ile Almanya ve Hollanda arasındaki diplomatik gerilim sonrası sosyal medya sitesi Twitter'da bazı kurumsal hesaplar korsanlar tarafından ele geçirildi. Hacklenen hesaplarda "Nazialmanya" ve "Nazihollanda" mesajları paylaşıldı.

15.03.2017 - 12:55

Twitter'da hacklenen hesaplarda "Nazi" mesajı

İki ülke arasındaki gerilim ile bağlantısı olmayan kişi ve kurumların sosyal medya hesapları bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildi. Söz konusu hesaplarda Türkiye'yi destekleyen mesajlar yayınlandı.

Yayın kuruluşlarından, sivil toplum örgütlerine, bazı şirket yöneticilerinden sıradan kullanıcılara kadar birçok kullanıcının Twitter hesabından Türkçe "Nazialmanya" ve "Nazihollanda" hashtag'lerini içeren mesajlar yayınlandı.

Türk bakanların referandum çalışmalarını engelleyen Almanya ile Hollanda'ya sert tepki gösterildi.

Bu mesajı yayınlayan hesaplar arasında İngiltere Sağlık Bakanlığı, BBC Kuzey Amerika, Reuters Japonya, Forbes dergisi, Uluslararası Af Örgütü, UNICEF ABD ve Duke üniversitesi'nin yanı sıra ABD'li telekom operatörü Sprint'in CEO'su Marcelo Claure de bulunuyor. Hesapların bir kısmının daha sonra bu mesajı sildiği
görüldü.

Almanya Bundesliga ekiplerinden Borussia Dortmund’un sosyal medya hesabı da hacklendi. Hesaptan Türkçe olarak Almanya ve Hollanda'yı Nazi olmakla suçlayan bir mesaj yayınlandı.

BBC Kuzey Amerika hesabında, "Herkese merhaba - hesabın kontrolünü geçici bir süre kaybettik, ama şimdi normale döndük. Teşekkürler" denildi.

Sayfa Yükleniyor...