Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le görüşen Rus soruşturma komisyonu şefi Alexandre Bastrykine, "Bir bobini deşifre ettik, elde ettiğimiz kayıt, uçakla ilgili teknik sorun bulunmadığını doğruluyor"dedi.

Bastrykine, pilota hava koşulları konusunda bilgi verildiğini, ancak buna rağmen pilotun iniş kararı aldığını belirtti ve soruşturmacıların Polonyalı uzmanlarla birlikte çalıştığını söyledi.

POLONYA YASTA
Başkent Varşova'da Cumhurbaşkanı ve ölen diğer üst düzey yetkililer için düzenlenen dini törene binlerce kişi katıldı.

Cumhurbaşkanlığı sarayı, ziyaretçi akınına uğradı. Sarayın önü çicek bahçesine dönüştü. Kiliseler, ölenler için dua etmek isteyenlerle dolup taştı.

En büyük acıyı yaşayanlardan biri de Polonya Cumhurbaşkanı Leh kaçinski'nin ikiz kardeşi Jaroslaw Kaçinski oldu. Muhalefet lideri olan Jaroslaw Kaçinski uçağın düştüğü bölgeyi ziyaret etti. Kardeşi ve diğer ölenler için dua etti.

Enkazın bulunduğu bölgeye gidenler arasında Polonya başbakanı Donald Tusk ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin de vardı. Putin uçağın düşüş nedeniyle ilgili yürütülen soruşturmayı kendisinin yönteceğini söyledi. Rusya başbakanı, "Bu trajedinin nedenleri en kısa sürede aydınlatılmalı" dedi.

Rus yetkililer,kazayla ilgili olarak pilotaj hatası üzerinde duruyor. Pilotun, kulenin aksi yöndeki uyarılarına rağmen sisli havada inmekte ısrar ettiği ve çok alçakta uçtuğu iddia edildi.

Kazanın ardından Polonya'da sonbaharda yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimi erkene alındı. İki hafta içinde, yeni tarihin açıklanması bekleniyor.