Uçakta Suriye kitabı okuyan kadına terör sorgusu

İngiltere'de uçakta Suriye ile ilgili kitap okuyan bir yolcu, mürettebatın şikayeti üzerine havaalanında terör şüphesiyle sorgulandı.

Anadolu Ajansı 04.08.2016 - 17:30

Uçakta Suriye kitabı okuyan kadına terör sorgusu

Muğla'nın Marmaris’te geçirdiği balayı tatilinin ardından İngiltere’ye dönen Faizah Shaheen adlı kadın, 25 Temmuz’da Sheffield kentindeki Doncaster Havaalanı'nda polis tarafından alıkonuldu.

Terör şüphesiyle sorgulanan Shaheen’in uçakta kendisini Suriye hakkında bir kitap okurken gören mürettebat tarafından ihbar edildiği ortaya çıktı.

Sorgunun ardından serbest bırakılan Shaheen’in, "Suriye Konuşuyor: Cepheden Sanat ve Kültür" adlı, İngiltere’de ödül de almış bir kitabı okuduğu anlaşıldı.

Yaşadığı olayı gazeteye anlatan 27 yaşındaki Shaheen, hem İngiliz polisi hem de kendisini ihbar eden Thomson Havayolları ile ilgili şikayette bulunacağını açıkladı.

"MÜSLÜMAN OLMASAYDIM BU BAŞIMA GELİR MİYDİ?"

İngiltere Sağlık Bakanlığına bağlı olarak ergenlik çağındaki çocukların zihin sağlığıyla ilgili bir birimde çalışan ve kendisinin de görevi kapsamında çocuklarda radikalleşme eğilimlerini incelemek olduğunu belirten Shaheen,  "Öfkeli ve üzgünüm. Bir kitap okumanın insanların benden şüphelenmesine nasıl yol açabildiğini anlayamıyorum. Polise de bunun ne doğru ne de kabul edilebilir olduğunu söyledim. Müslüman olmasaydım bu başıma gelir miydi, merak ediyorum” diye konuştu.

ÖZÜR İSTENDİ AMA...

Muhalefetteki İşçi Partisinin milletvekili Keith Vaz da şirketin Shaheen'den özür dilemesi gerektiğini belirterek, "Aklı başında insanlar Suriye hakkında bir kitap okumanın bir kişinin sorgulanmasına yetmeyeceğini görebilir" dedi.

Thomson Havayolları ise yaptığı açıklamada, mürettebatın tedbir amaçlı bu tür durumları ihbara mecbur olduğunu savunarak, özür dilemekten kaçındı.

Olayı doğrulayan polis, Shaheen'in sadece 15 dakika alıkonulduğunu bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...