'Üçgen değil yedigen dünya'

Amerikan Wall Street Journal gazetesinde yayımlanan yazı, dünyanın değişen dengesine dikkat çekti. Yakın zamana kadar ABD, Avrupa ve Japonya'nın oluşturduğu 3 taraflı düzen, yerini yedigen bir yapıya bırakıyor. Hindistan, Çin ve Brezilya ile birlikte bu yeni dengenin önemli bir yapı taşını Türkiye oluşturuyor.

Haberler - NTV Haber 11.04.2012 - 11:14

'Üçgen değil yedigen dünya'

Amerikan Wall Street Journal gazetesi "ABD'nin düşüşü efsanesi" başlığıyla yayınladığı yazıda, Türkiye'nin uluslararası güç dengesinde önemli bir yer edindiğine dikkat çekti.

Değişen dünyada Amerika Birleşik Devletleri'nin yerinin değerlendirildiği yazı, ülkenin düşüşe geçmediğini, yalnızca dengeyi tekrar sağlama sürecinde olduğunu öne sürüyor.

'ABD HALA LİDER KONUMDA'
Yani, soğuk savaş zamanından bu yana devam eden, ABD, Avrupa ve Japonya'nın oluşturduğu 3 taraflı dünya düzeni yerini yedigen bir dünyaya bıraktı. Bu nedenle ABD; Türkiye, Hindistan, Çin, Brezilya gibi yeni güçlerle işbirliğine sayesinde uluslararası sistemdeki gücünü yeniden tanımlıyor ve hala lider konumda.

AB krizlerle sarsılırken; Avrupa'dan uzaklaşan Türkiye ise, Ortadoğu’da AB'den daha etkili bir güç olma yolunda ilerlerliyor.

JAPONYA LİDERLİĞİ ÇİN'E KAPTIRDI
Japonya ise Asya'nın en büyük ekonomisi olma iddiasını Çin'e kaptırmış durumda. Yazıya göre, bu değişen düzende, Türkiye, Çin, Hindistan’da Washington'un hızlı arama tuşlarına girmiş bile.

Wall Street Journal'a bu güçlerin, ABD'nin liderliğinde zor da ortak bir yaklaşım geliştirmek zorunda olduğuna değiniyor.

Sayfa Yükleniyor...